Teknoloji

2010’dan Beri Venüs’ü Keşfetmeye Çalışan Uzay Aracı ile İletişim Kesildi

2010 yılında uzaya gönderilen ve o yıldan beri de Venüs’ün çevresinde keşif yapmaya çalışan “Akatsuki” ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, sonda tipindeki uzay aracı ile iletişimin koptuğu belirtildi. 

Venüs, uzay bilimcilerin uzun zamandır inceledikleri gezegenlerden bir tanesi. Hatta zaman zaman Venüs’e gönderilen uzay araçları da oldu. İşte onlar arasında aktif olarak çalışan tek araç, Akatsuki’ydi. Şimdi bu uzay aracı ile de iletişim kopmuş durumda.

Sorunun kaynağı araştırılıyor

Akatsuki’yi geliştiren Japon bilim insanları, sorunun kaynağını anlamak ve uzay aracı ile yeniden iletişim kurmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak durumun ne olacağı şimdilik bilinmiyor.

Akatsuki’nin Venüs’teki görevi, gezegenin hava durumlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak. Bugüne kadar oldukça önemli bilgiler sağlayan kâşifin esas amacı ise Venüs atmosferinde şimşek olup olmadığını tespit etmek ve aktif volkanizma yapılarını aramak. Eğer bu uzay aracı ile iletişim yeniden kurulamaz ise Venüs, 2029 yılına kadar terk edilmiş olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu