Ekonomi

425 bin kişi kadroya geçiyor

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, sözleşmelilere takımla ilgili “Yaptığımız kadro düzenlemesi, sözleşmelilerin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir düzenleme. Yaklaşık 424 bin kişiyi kapsayan bir düzenleme. Buna ‘dar oldu, eksik oldu’ demek konuyu bilmemektir” dedi.

Bilgin, kamuda 30’un üzerinde sözleşmeli personel statüsünün olduğunu belirterek bu alanı disipline etmek için düzenlemeye gittiklerini söyledi. Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi çalışmasını tamamladıklarını bildiren Bilgin, şöyle devam etti:

“Bu çalışmayı Sayın Cumhurbaşkanı’mız pazartesi günü kamuoyuna duyurdu. Bu çalışmayla 425 bin kişi çabucak takıma geçiyor. İçerisinde öğretmenler, sıhhat işçisi, din vazifelileri, bakanlıklarda çalışanlar var. Ayrıyeten YÖK Başkanı’mızın talebi vardı; 50-D diye bilinen araştırma görevlilerinin 33/A’ya geçirilmesi konusu vardı. Bütün bu kapsamlı çalışmayı yaptık. Bunlar artık bulunduğu yerde takıma geçecek. Ancak burada bir detay olarak şunu söylemek lazım; 3 sene bir yerde çalışmış, 4’üncü seneyi de tamamladıktan sonra tayin isteyebilecekler. Zira devlet 3+1 tertibini getirirken muhtaçlık duyduğu işçisi belli yerlerde tutacak mukaveleyi yaparak bu çalışanları almış, onun devam etmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Kamu hizmetlerinin aksamaması açısında, yurttaşlarımızın taleplerinin karşılanması açısında eğitim başta olmak üzere birçok alanda bu düzenlemenin devam etmesi lazım.”

Sözleşmeli çalışanların takıma geçme hakkını kullanmalarının isteğe bağlı olduğunu vurgulayan Alım, “Yaptığımız kadro düzenlemesi, sözleşmelilerin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir düzenleme. Yaklaşık 424 bin kişiyi kapsayan bir düzenleme. Buna ‘dar oldu, eksik oldu’ demek konuyu bilmemektir” diye konuştu.

Sözleşmeli memurların takıma alınması için yasal düzenleme çalışmalarının teknik olarak sürdüğünü bildiren Alım, “Bizim bu teknik çalışmalarımız bir proses içerisinde TBMM’ye intikal edecek ve Meclis’in iradesiyle bu yasal format içerisine dönüşecektir.” ifadesini kullandı.

“Geçici personellerin takım düzenlemesinde sona gelindi”

Bakan Bilgin, kamudaki geçici işçileri kadroya alınması çalışmasında sona geldiklerine işaret ederek şu bilgileri verdi:

“Dün TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Genel Liderleriyle farklı başka görüştüm. Daha evvel bu bahiste DİSK Genel Lideri ve ilgili sendikaların genel liderleri ile de görüşmüştüm. Onların talepleri değerlendirdik. Çalışmamız son evrededir, onu da önümüzdeki günler içerisinde paylaşacağız. 35 bine yakını Ulusal Eğitim Bakanlığında olmak üzere 55 bin civarında süreksiz emekçi kapsamda olacak. Ben bu mevzuyu önemsiyorum. TCDD Genel Müdürlüğüm devrinde kurumda 2 bin civarında süreksiz emekçi vardı, artık sayıları binin altına düşmüş. Hala süreksiz çalışanlar. Bir türlü bitmeyen süreksiz personellik olmaz. Onların statüsünü sağlamlaştırmamız lazım. Zira yılın tamamında çalışmadıkları için onların emeklilik haklarını sağlamak için bir düzenleme yapmak gerekiyor. Bizim yaptığımız düzenleme bu kapsamda olacak. Mevcut süreksiz emekçileri takıma geçmesi için çalışma yapıyoruz, sonraki devirdeki süreksiz personelliği de bu kapsamda toplumsal güvenlik boyutu başta olmak üzere bir disiplin altına almak istiyoruz. Mağduriyet oluşturmayacak kapsamlı bir çalışma yapmak istiyoruz.”

“EYT kapsamındakilerin sayısı aydan aya değişiyor”

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki çalışmalara değinen Bilgin, bu konuda epey mesafe aldıklarını ve çalışmayı aralık ayında Meclis’e intikal ettireceklerini söyledi. Emeklilik sisteminde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak üzere üç kriterin olduğunu anımsatan Bilgin, şunları söyledi:

“Diğer iki kaidesi doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Hiç yaş şartı olmasaydı bugün kaç kişi emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran sayıları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon yahut aralık sonu prestijiyle da kestirim ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikkate alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Yaş şartı hiç olmasaydı emekli olabileceklerden bahsediyorum. Yoksa ne bileyim, 40’lı yaşlarda olanlar var. Onların büyük bir çoğunluğunun, bu bahsettiğim sayının dışında kalanların özellikleri prim gün ve yıl sayılarındaki eksikliktir. O iki koşulda bir değişiklik yapmıyoruz. Süreç devam ediyor. Düzenlemenin kapsamını çalışmamız bittikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”

“Zorunlu emeklilik kaidesini ortadan kaldıracağız”

Bakan Bilgin, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçirilen işçilerin “zorunlu emekli” edilmeleriyle ilgili çekincelerine ilişkin soruya “Bu düzenlemede o mecburî emeklilik kaidesini ortadan kaldıracağız. Biliyorsunuz KHK ile takıma geçen çalışanlar, ‘Sen şu kadar çalıştın, artık emekli olursun.’ denilerek zorla emekli ediliyorlar. Onu ortadan kaldıracağız. İsteğe bağlı olarak yasal sonda çalışabilecekleri mühlet kadar çalışabilecekler” yanıtını verdi.

“Asgari Fiyat Tespit Kurulu gelecek hafta toplanacak”

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin belirlenmesine sürecine ilişkin bilgileri de paylaşan Bilgin, “İşçilerimiz, Türkiye’nin emekçileri şundan emin olsunlar, onları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80’in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur artırım verdik fakat enflasyonun tahribatı devam ediyor. Hasebiyle bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız” dedi.

Asgari fiyat görüşmelerinin takviminin belirlenmesi için yarın TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ve TİSK İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol ile görüşeceklerini anımsatan Alım, gelecek hafta da Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin toplanacağını lisana getirdi.

Atalay ve Akkol ile komite toplantısıyla başlayacak sürecin koşullarını müzakere edeceklerini vurgulayan Atalay, taban fiyat başta olmak üzere çalışma hayatıyla ilgili mevzularda HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan ve DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu ile de görüşeceğini duyurdu.

Bakanlık olarak minimum fiyatla ilgili anket çalışması yaptırdıklarını anımsatan Alım, bu çalışmada küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışan personeller ile patronların yanı sıra başka vatandaşların minimum fiyatla ilgili beklentilerini öğrenmeye çalışacaklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu