Ekonomi

ABD ve Çin iklim tartışmalarında güneş enerjisi kapasite fazlası ve kömürü ele alıyor

Pazartesi ve Salı günleri gerçekleştirilen bir dizi iklim görüşmesinde ABD ve Çin, Çin’in güneş paneli ve batarya üretimi, çelik üretimi ve kömür enerjisindeki kapasite fazlası ile ilgili endişelerini ele aldı. Bu görüşmeler, Aralık ayında sona eren COP28 zirvesinden bu yana iki ülke arasında iklim değişikliği konusunda yapılan ilk resmi ikili toplantılar oldu. Washington’da düzenlenen toplantılara ABD’nin iklim elçisi John Podesta ve Çinli mevkidaşı Liu Zhenmin de dahil olmak üzere her iki ülkenin üst düzey iklim yetkilileri katıldı.

Azerbaycan’da yapılacak olan COP29 iklim zirvesi öncesinde işbirliğine odaklanan görüşmelerde metan azaltımı, ormansızlaşma ve iklim değişikliğiyle mücadelede birlikte çalışma yolları gibi bir dizi konu ele alındı. ABD tarafından gündeme getirilen önemli bir konu, Çin’in üretim ve ihracat uygulamalarının, özellikle de ucuz güneş panelleri ve kömür akışının küresel piyasalar üzerindeki etkisiydi. ABD’li yetkililer bu uygulamaların diğer ülkelerdeki temiz enerji üretimini baltaladığına dair endişelerini dile getirdiler.

Bu toplantıların zamanlaması, Biden yönetimini dört Güneydoğu Asya ülkesinde bulunan Çin fabrikalarından ithal edilen güneş enerjisi bileşenlerine ceza uygulamaya çağıran Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güneş enerjisi şirketleri tarafından yapılan yeni ticaret dilekçeleriyle aynı zamana denk geliyor. Bu şirketler haksız rekabetle karşı karşıya olduklarını iddia ediyor. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri Çin elektrikli araçlarına gümrük vergisi uygulamayı düşünüyor.

Liu Zhenmin son zamanlarda ABD’nin ticari korumacılığına karşı çıkarak, Çin güneş panelleri ve diğer teknolojilere getirilen kısıtlamaların temiz enerjiye geçişle ilgili küresel maliyetleri artırabileceğini öne sürdü. Nisan ayında Çin’de yaptığı bir konuşmada bu hususları vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında iklim konusundaki ikili ilişki, selefleri John Kerry ve Xie Zhenhua arasındaki dostane etkileşimleri anımsatan samimi bir tonu koruyor gibi görünüyor. Mevcut elçiler de bu geleneği sürdürerek Çarşamba günü Podesta’nın evinde bir akşam yemeğini paylaştılar.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İklim eylemi konusundaki kararlılıklarının bir parçası olarak her iki ülke de Paris Anlaşması kapsamındaki yeni ulusal iklim stratejilerini Şubat 2025’e kadar tamamlama sözü verdi. Bu stratejiler, Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1.5 santigrat derece üzerinde sınırlama hedefiyle uyum sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, 29-30 Mayıs tarihlerinde Kaliforniya’da alt-ulusal işbirliği konusunda üst düzey bir toplantı planladı ve COP29 etkinliğinde metan ve diğer CO2 dışı gazlar konusunda ortaklaşa bir zirveye ev sahipliği yapacak.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu