Haber

Asgari Ücrette 9 Bin TL Olumsuz Bakıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan İşçilerin Talebini Konuştu

2023 yılı asgari ücreti, genci yaşlısı, mavi yakası beyaz yakası herkes tarafından her zamankinden daha heyecanlı bir şekilde bekleniyor. Uzun yıllardır görülmeyen bir enflasyonla boğuşan vatandaşlar, son yıllarda gelir dağılımındaki dengelerin bozulması nedeniyle asgari fiyata yaklaşırken, Taban Fiyat Tespit Kurulu dikkatleri daha çok enflasyona çekti. müzakereler. Öte yandan dün yapılan 3. toplantıdan da bir sonuç çıkmadı ve yıl sonu olması nedeniyle sabit gelirli herkesin zam oranı baz alınarak yapılan taban fiyat konusu şu anda yanıt bulmadı. .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin kümelenme toplantısında dünkü üçüncü görüşmeden herhangi bir açıklama gelmemesine ilişkin olarak yarın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşeceğini bildirdi.

Grup toplantısının ardından gazetecilerin TBMM’deki taban ücretle ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, 9 bin TL’nin altına Türk-İş tarafını imzalamayacağını açıklamak için şu ifadeleri kullandı:

Bizim sırtımızda küfe var, sırtında külah olmayanlar özgürce konuşsun, sırtımızda küfe 85 milyonu taşıyan bir kefe, hepsini düşüneceğiz. Herkesin her dediğiyle adım atamayız, sırtımızda çantalar var, bunların hepsini düşüneceğiz, eğitimden sağlığa tüm altyapıları düşüneceğiz.

Bu açıklamalar Erdoğan’ın asgari ücrette 9 bin TL’yi desteklemediği yorumlarına da yol açtı. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun bu konudaki sosyal medya paylaşımına yorumlar yağdı.

2023 yılının sıkıntılı bir yıl olacağı öngörüldüğünden, hem 2022’de reel olarak eriyen satın alma gücünü geri kazanma hem de geleceğe yönelik proaktif olarak enflasyona karşı koruma içgüdüsü yorumlarda da görüldü.

Epistemolojik olarak maaşlarda yaşanan kırılmanın takip ettiği 2022’de herkes ekonomi politikalarını yorumlarken,

Tahminlerin dolar cinsinden olması şaşırtıcı değil.

Bazıları bu yorumu iyimser olarak algıladı.

Diğerleri maaş karşılaştırması yaptı.

İyimserlerin ağır bastığı görülürken, bu görünüm ekonomik olarak 2022 yılının sonunda sevindirici olmaya devam ediyor.

Yüksekten uçanlar kadar alçaktan uçanlar da dikkat çekti.

Ama uzaya gidenler de oldu.

Gerçekçiliğin temsilcileri her zamanki gibi iş başındaydı.

2023 asgari ücretinden 2023 seçimlerine kadar yol olduğunu herkes biliyordu.

Son 1 yılda her söylem dikkatle dinlenerek özellikle taban fiyat artışında yüksek oranların beklendiği görüldü.

Ne düşünüyorsun? Herkes kendi bütçesini minimum fiyat üzerinden yöneten bir ekonomist olunca yorumlarınızı merak ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu