Haber

Bakan Ersoy Saya’nın Sesi sergisine katıldı

İSTANBUL Havalimanı’nda “Saya’nın Sesi” standının açılış aktifliğine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kamusal alanda gerçekleştirilen bu tıp sanat faaliyetlerinin vatandaşların kültür ve sanata erişmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Havalimanı’ndaki ‘Saya’nın sesi’ standının açılış merasimine katıldı. Havalimanında düzenlenen aktifliğe, Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, İGA CEO’su Kadri Samsunlu ve başka ilgililer katıldı. İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın başlattığı İGART Sanat Projeleri Yarışması’nda 221 projenin ortasında birinci olan Betül Kotil’e ait “Saya’nın Sesi” eseri Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle 1923 adet zil barındırıyor.

BAKAN ERSOY: GÜNDE 300 BİN KİŞİ BU HAVALİMANINA TEMAS ETMEKTE Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Bu yıl Türkiye olarak 50 milyondan fazla turist amacımız var. Bu sayının 15 milyondan fazla kısmını biz İstanbul’da ağırlayacağız. 10 milyondan fazla turist İstanbul Havalimanı’ndan giriş yapacak. Ayrıyeten 15 milyon turist İstanbul’a giriş yapmaktan havalimanı üzerinden dünyanın birçok noktasına gidecekler. Günde ortalama 300 bin kişi bu havalimanına temas etmekte. Bizim Beyoğlu Kültür yolu şenliği ile birlikte başlattığımız bir süreç var. Şenliklerin ana vizyonu vatandaşlarımızın kültür ve sanata kolay ve tesirli erişimini sağlamak. Vizyonlarımızın örtüşmesi açısından bu projeyi çok kıymetli buluyorum. Kamusal alanda gerçekleştirilen bu sanat faaliyetleri ve etkinlikler vatandaşlarımızın kültür ve sanata erişmesini kolaylaştırıyor” dedi.  BAKAN ERSOY: BETÜL GİBİ GENÇ SANATÇILARA FIRSAT TANIMALIYIZ İGAART projesinin önemine vurgu yapan Bakan Ersoy, “Birkaç tane özel bir donesi var bu aktifliğin. En kıymetlisi Betül üzere genç sanata, genç sanatkara fırsat tanınması ve onların geliştirilmesi, bizim kültür ve sanata yapacağımız yatırımlar çok kıymetli. Kültür ve sanatın turizmle birbirini tamamlayan öğeler olduğunu söylüyorum. Öteki ülkelerden kültür ve sanatınızdaki değerlerinizle ayrışıyorsunuz rekabette onlarla ön safhaya çıkıyorsunuz. Bizim açımızdan çok kıymetli. Kültür ve sanatı desteklediğiniz vakit daha nitelikli turisti getiriyorsunuz. Turizmden elde ettiğimiz geliri kültür ve sanata aktararak desteklemek lazım” şeklinde konuştu.  KADRİ SAMSUNLU: TÜRKİYE’NİN AÇIK ALANDAKİ EN BÜYÜK SANAT ESERİSanatçıların hikayelerini yolcularla buluşturduklarını ifade eden İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, “Biz bu viyadük altındaki düşler isimli sergiyi iki hafta evvel terminalimizde açtık. Bu stantta neyi görüyorsunuz bu yere projeler üreten tüm sanatkarlarımızın neyi düşündüğünü, ne öyküsü olduğunu yolcularımızla paylaşıyoruz.  İGAART projesi kapsamında düzenlenen yarışta Betül kardeşimiz birinci oldu. Çok özellikleri olan bir yapıttan bahsediyoruz. 1923 adet zil var. Bu ziller Manisa’da bir aile tarafından üretildi. Bu 4 bin 50 metrekarelik alan açık alanda en büyük sanat eseridir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu