Haber

Belçika Meclis Başkanı İsrail’in videosunu reddetti: ‘Gazze de gösterilmeli’

Belçika Federal Parlamentosu Temsilciler Meclisi Lideri Eliane Tillieux, İsrail’in Hamas saldırılarıyla ilgili gönderdiği videoyu göstermeyi reddetti.

Eliane Tillieux, parlamentoda gerçekleştirilen kapalı oturumda siyasi parti temsilcilerine, İsrail’in Brüksel Büyükelçisi’nin kendisine 7 Ekim’de Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırıların videosunu gönderdiğini söyledi. Meclis Başkanı Tillieux, İsrail’in gönderdiği görüntüleri göstermeyi reddettiğini belirtti. “Eğer bunları göstereceksek denge adına Gazze’deki katliamın görüntülerini de göstermeliyiz.”

‘Daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?’

İsrail’in Ynet haber sitesine göre Yeşiller Partisi temsilcisi Wouter De Vriendt, İsrail’in Belçika Büyükelçisi’ne tepki göstererek, “Bombardımanlarda 4 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. Harekete geçmemiz için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?” diye sordu.

İsrail’de bazı siyasilerin etnik saflık ve soykırımı tartıştığını belirten De Vriendt, “Sivillerin ölümüyle sonuçlanan bir Hamas liderinin ortadan kaldırılması, özellikle İsrail gibi bir ülke için skandaldır. Bu, savaş suçudur.”

Yeşiller Partisi üyesi sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulları, camileri ve Birleşmiş Milletler çalışanlarını hedef alıyorsunuz. İsrail gibi demokratik bir ülkenin daha yüksek standartlara uymasını beklerdim. 7 Ekim saldırısından sonra İsrail’i destekledim ama artık yapamam. Bu tavrınızı sürdürün. Vahşete son verilmeli.”

İSRAİL: İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR GÖZALDI

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de sosyal medya platformu X üzerinden Tillieux’ye tepki göstererek, “Belçika Parlamentosu, verdiğiniz kararla Hamas’ın işlediği savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları görmezden geliyor.”

Geçtiğimiz hafta İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen malların boykot edilmesini öngören yasa tasarısı Federal Meclis’e sunuldu ve sosyalist partiler de yasaya destek verdi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu