Haber

Cezayir ve Azerbaycan enerji alanında mutabakat zaptı imzaladı

Cezayir ve Azerbaycan, güç alanında mutabakat zaptı imzaladı.

Cezayir Güç ve Madencilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Enerji ve Madencilik Bakanı Muhammed Arkab’ın Azerbaycanlı mevkidaşı Perviz Şahbazov ile bir ortaya geldiği belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu görüşmede, Cezayir-Azerbaycan ortasında güç alanında iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik bir mutabakat zaptının imzalandığı bildirildi.

Görüşmede iki bakanın, ülkelerinin birçok ortak çıkar alanında iş birliğini geliştirme tarafındaki arzuyu lisana getirdiği vurgulanan açıklamada, Arkab ile Şahbazov’un hidrokarbon kesimindeki kıymet zincirinin tüm kademelerinde iki ülke şirketleri ortasındaki yatırım fırsatlarını gözden geçirdiği kaydedildi.

Görüşmede Cezayir Ulusal Petrol ve Doğalgaz Şirketi Sonatrach ve Sonelgaz ile Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ortasında tecrübe alışverişinin yolları ve araçlarının yanı sırav doğalgaz piyasalarının durumu ile petrol piyasalarının gelişiminin de ele alındığı belirtilen açıklamada, bakanların, orta vadede piyasaları istikrara kavuşturmak ismine OPEC+ ittifakı ortasındaki diyalog sürecini ve Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu çerçevesinde iki ülke istişarelerini memnuniyetle karşıladığı aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu