Ekonomi

Çin yuanı kontrollü zayıflama işaretleri gösteriyor

SHANGHAI – Çin Halk Bankası’nın (PBOC) son hamleleri, ihracatta rekabet gücünü arttırmak amacıyla Çin yuanının dolar karşısında zayıflamasına izin verme yönünde ince bir kayma olduğunu gösteriyor. PBOC’nin yuan için işlem aralığını belirleyen günlük referans kuru, Nisan ortasından bu yana daha zayıf bir para birimine doğru hafif bir eğilim gösterdi ve yuanın düşüşünü engellemeye yönelik önceki stratejiden saptı.

Commerzbank’ta kıdemli bir Çin ekonomisti olan Tommy Wu, merkez bankasının bu eğilimi sürdürmesinin muhtemel olduğunu ve özellikle Çin’in ticaret ortaklarının para birimlerindeki değer kaybı ışığında yuanın PBOC için rahat bir hızda ılımlı bir şekilde yumuşamasına izin verdiğini belirtti.

Küresel yatırım bankaları yuanın şu anki yaklaşık 7.22 seviyesinden önümüzdeki aylarda dolar başına 7.3’e ulaşacağını tahmin ediyor. Beklenen bu mütevazı değer kaybı, PBOC’nin ticari rekabet gücünü korumak ile zayıf bir para birimiyle ilişkili risklere karşı temkinli olmak arasındaki dengesini yansıtıyor.

Citi’de döviz ticareti başkanı olan Nathan Swami, yuanın tek seferlik önemli değer kayıpları yerine daha düşük volatilite ile kademeli olarak zayıflamasını bekleyerek bu düşünceyi tekrarladı.

Yuanın bu yıl dolar karşısında nominal olarak yaklaşık %2 değer kaybetmesine rağmen, değeri büyük ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında yaklaşık %3 arttı. Bu kısmen, aynı dönemde Japon yeni ve Kore wonunun dolar karşısında daha belirgin bir düşüş yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Yuan’ın göreceli gücü, özellikle fotovoltaik, elektrikli araçlar ve lityum piller gibi sektörlerde yeni siparişlerde büyüme görmeye devam eden Çin’in ihracat sektörünü henüz önemli ölçüde etkilemedi. Sadece bu sektörlerde ihracat bir önceki yıla göre üçte bir oranında artarak 2023 yılında 1,06 trilyon yuan (146,7 milyar dolar) seviyesine ulaştı.

Şanghay merkezli bir fotovoltaik ihracatçısı olan Zhu, işlerinin daha ucuz olan Kore ve Japon ürünlerinden etkilenmediğini belirterek, bu direnci Çinli markaların pazardaki güçlü varlığına bağlıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Goldman Sachs’a göre, enflasyondan arındırılmış yuan 2008 küresel mali krizinden bu yana en zayıf noktasında. HSBC’nin baş Asya ekonomisti Frederic Neumann’ın da belirttiği gibi, geçtiğimiz yıl sıfıra yakın seyreden tüketici enflasyonu ile birlikte, para biriminin düşük değeri hala rekabet avantajı sunuyor. Neumann ayrıca, kontrollü bir değer kaybının Pekin tarafından yüksek emtia fiyatlarına karşı koymak ve ihracatçılara ek teşvikler sağlamak için stratejik bir hamle olabileceğini belirtti.

Ancak çok fazla değer kaybı, İşçi Bayramı tatili sırasında kişi başına düşen harcamaların COVID öncesi seviyelere kıyasla azalmasının da gösterdiği gibi, halihazırda emlak ve hisse senedi piyasalarındaki gerilemeyle uğraşan tüketiciler üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Çin’in önde gelen bir ihracatçı olarak konumu, para biriminin değer kaybetmesi halinde uluslararası tepki riskini de beraberinde getirmektedir; diğer ülkeler halihazırda Çin’in artan rekabet gücüne ilişkin endişelerini dile getirmektedir. Neumann, Çin için para biriminin değer kaybetmesinin faydalarının, ihracat hacimlerini önemli ölçüde artırmayabileceği için daha küçük ülkelere kıyasla sınırlı olabileceğini vurguladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu