Ekonomi

Doğalgaz faturalardan böyle düşecek! Detaylar açık

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kararname ile konut, ibadethane ve cemevleri abonelerinden doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri ​​arasında oluşturulacak ilk faturadan, ardından 25’inden doğalgaz ücreti alınmayacak. 1 Mayıs 2024 tarihine kadar olan aylık doğal gaz tüketimleri için tahakkuk ettirilecek faturalarda bir metreküpe kadar olan tüketim bedellerinin tahsil edilmemesi düzenlenmiştir. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) da uygulama esaslarını belirledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, başvuruya ilişkin usul ve esasları belirlerken tüm abonelerde bulunması gereken detayları dikkatle incelediklerini vurguladı.

19,7 MİLYON ABONE

Yılmaz, 19.7 milyon doğalgaz abonesi olduğunu belirtti. “Merkezi sisteme bağlı konut sayısı 2,8 milyon. Yaklaşık 320 bin faturasız abonemiz var. Rotayı ve orijinalleri belirlerken bunları yakından inceledik. Hiçbir abone hakkının kaybolmaması için gerekli tüm detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemelerinin sağladığı ücretsiz kullanım ve uygulanacak indirim ile vatandaşımızın cebinde yaklaşık 40 milyar TL kalacak.dedi.

Düzenlemelerin detayları şu şekilde:

ENERJİ BAKANLIĞI BÜTÇESİNDEN BULUNACAK

♦ 24 Nisan 2023 (bu tarih dahil) tarihinden 31 Mayıs 2023 (bu tarih dahil) tarihine kadar olan konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin ilk fatura tahakkuklarında sistem kullanım bedelleri ve ilgili tüm vergiler TC bütçesinden karşılanacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı.

Hesaplanan tüketim bedeli üzerinden %100 indirim yapılarak ödenecek toplam tutar faturada 0 (sıfır) Türk Lirası olarak gösterilecektir.

24 Nisan 2023 tarihinden sonra hatalı tahakkuk eden faturalar iptal edilecek ve varsa fazla kesilen faturalar aboneye iade edilecektir. Firmalar faturanın iptalinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde aboneye nakden ve nakden iade etmekle yükümlü olacaklardır. İade yükümlülüğü, mekanik sayaç kullanan aboneler için ilk fatura mahsuplaştırılarak, ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için hesaba kontör yüklenerek yerine getirilebilir.

Fatura döngüsünün herhangi bir nedenle 60 günü aşması durumunda, bir önceki faturanın tebliğinden itibaren her ay için azami 25 metreküp Doğal Gaz tüketimi tüketim ölçüsünden düşülecektir.

Merkezi sistem tüketicilerine uygulanacak tüketim indirimi tedbiri, merkezi sisteme bağlı konut, ibadethane ve cemevleri toplam sayısından bireysel aboneli daire sayısı çıkarılıp 25 metreküp ile çarpılarak hesaplanacak.

Merkezi sistem binalarındaki bireysel aboneler, kendi abonelikleri üzerinden indirim uygulamasından yararlanacak. Örneğin; 40 dairelik merkezi sistem binada 20 adet bireysel abonelik (mutfak ve şofben için) olması durumunda bu abonelerin faturalarına doğrudan, bireysel aboneliği olmayan kalan 20 daire için ise indirim uygulanacaktır. merkezi sistem aboneliği üzerinden en fazla 20×25 metreküp olarak hesaplanacak şekildedir.

24 Nisan 2023 tarihinden sonra ön ödemeli sayaç kullanan konut, ibadethane ve cemevleri abonelerinin sayaçlarının ilk okumasında, 24 Nisan 2023 tarihinden sonra endeks bedeli üzerinden hesaplanan tüketim ölçüsü abonenin hesabına “kredi” olarak yansıtılacak ve abonenin bir sonraki alışverişinde bu kredi karşılığında karta ücretsiz olarak kredi yüklenecektir.

acigolhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu