İş

Dünyada her 10 kişiden 2’si KOAH’lı!

KOAH nasıl bir hastalıktır?

Sigara dumanına, zararlı parçacıklara veya diğer zararlı gazlara maruz kalınması sonrasında kişinin solunum yollarında mikrobiyal olmayan bir iltihaplanma meydana gelir ve iltihaplanma sonucunda hava yolları daralır. KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

KOAH’ın nedenleri nelerdir?

Sigara dumanı en büyük düşmandır!

KOAH’lı hastaların %70-80’inden birincil olarak sigara sorumludur. Kişi sigara içmese bile sigara dumanına maruz kalmak da KOAH gelişimi açısından risk oluşturmaktadır. Sigara içenlerin solunum yolları ve akciğerleri, sigaranın içerdiği zararlı elementlere karşı savunmaya geçer. Akciğerleri korumak için gözetim sistemleri devreye giriyor. Sürekli sigara içilmesi halinde bu koruyucu mekanizmalar yeterince çalışamaz ve akciğer dokularında hasar meydana gelir. Akciğerlerdeki salgı miktarı artar, hava yolları daralır, damarlarda değişiklikler meydana gelir.

Yemek pişirmekten çıkan dumanlar KOAH’a neden olabilir!

Kirli iç mekan havası KOAH’ın bir diğer önemli nedenidir. Sigara içmeyenlerde ortaya çıkan KOAH’tan büyük ölçüde sorumludur. İç mekan hava kirliliğinin en önemli nedeni biyokütle maruziyetidir. Isıtma veya pişirme nedeniyle duman ve parçacıklara maruz kalma (odun, kömür, çalı, ince dal, tezek kullanımı gibi)

Bazı mesleklerde çok fazla toza ve zararlı gazlara maruz kalınıyor, bu da KOAH’a neden oluyor!

Çalışma ortamında akciğerlere zarar verebilecek çeşitli gaz ve toza uzun süre maruz kalınması sonucu KOAH gelişebilmektedir. Maden personeli, metal personeli, taşımacılık ve ağaç/kağıt üretimi, çimento, tahıl ve dokuma personeli gibi meslekler nedeniyle toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak.

KOAH’ın belirti ve semptomları nelerdir?

  • Sinsi başlayan ve giderek şiddeti artan nefes darlığı,
  • kronik öksürük,
  • balgam,
  • Hırıltı veya göğüste sıkışma hissi şeklindedir.

Risk grubunda olmasına rağmen hasta semptom göstermeyebilir veya semptomlarını doktora başvuracak kadar önemsemiyor olabilir.

KOAH nasıl teşhis edilir?

Tanı testleri; Darbe testleri (Spirometri), yardımcı testler ise akciğer röntgeni, kanda oksijen seviyesi ölçümü, kan ve egzersiz testleridir. KOAH tedavisi yalnızca ilaçtan ibaret değildir. Hasta-doktor işbirliğinin sağlanması tedavinin değerli bir modülüdür.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu