Haber

Düzce merkezli depremde Marmara ve İç Anadolu bölgeleri sallandı: 1 ölü, 93 yaralı (46)

‘DEPREM SIRASINDA TIR TERS DÖNDÜ’

Depremin merkez üssü olan Düzce’nin Gölyaka ilçesinin Sarıdere köyünde ve Çilimli ilçesinde  binalarda hasar meydana geldi. Sarıdere köyünde oturan TIR şoförü Baran Kıyak, “Gece 03.50’de TIR’ımdaki yükü boşaltmak için uyandım. Depreme seyir halindeyken yakalandım ve TIR o esnada yük doluydu. Deprem esnasındaki sarsıntı ile aracım ters istikamete doğru döndü. İlk başta uyuduğumu ve kaza yaptığımı düşündüm. Olayın etkisiyle ilk başta ne olduğunu anlayamadım sonra aracımdan indim. Sonrasında eşim arayıp deprem olduğunu söyledi. Olayın şokunu atlatamadım ve hemen eşimi ve çocuğumu almak için evime döndüm” dedi.

‘TEDİRGİNLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR’Sarıdere köyünde 18 binada hasar tespit edildiğini söyleyen Kıyak, “Hasar gören yapılardan 7’si ağır hasarlı 2’si hakkında acil yıkım kararı alındı. Sarsıntıdan sonra köyümüzde konutu yıkılan, bir muhtaçlığı olan var mı diye tespit etmek için köyü dolaştık, rastgele bir sorunun olmadığını tespit ettik. Sabah saatlerinde AFAD ve jandarma takımları köyümüze geldi. Hasar tespit çalışmaları yapıldı. Hasarlı olan binalar tespit edildi. Şu anda yaşanılacak rastgele bir duruma karşı dışardayız, bekliyoruz, tedirginliğimiz devam ediyor. Köyümüzde bir can kaybı yok tek tesellimiz bu” diye konuştu.’DEPREM BEKLENMEDİK BİR FELAKET’Sarıdere Köyü sakinlerinden Recep Akbaş, “Depremden ötürü mustarip olduk, kasvete düştük lakin şükürler olsun sarsıntı beldemizde bir yıkıma neden olmadı. Bundan ötürü sevindik. 1999 sarsıntısının köyümüze çok ziyanı olmuştu, o günleri unutamıyoruz. 1999 sarsıntısında de takımlar köyümüze geldiler lakin bu sefer zaiyat olmamasına karşın daha kalabalık bir grupla geldiler ve ekili oldular. Sarsıntıya karşı hassas, her an hazırlıklı olmalıyız. Bir insanın ömrü nerede ne vakit son bulacağı bilinmediği üzere sarsıntısında ne vakit olacağı belirli değil” ifadelerini kullandı.’EV TEPEME YIKILACAK SANDIM’

Düzce’nin Çilimli ilçesindeki depremzedelerden Latif Yüksel ise “Depremin olduğu saatte uyuyordum. Sarsıntı olduğu anki oluşan gürültüyle uyandık. Konut zirveme yıkılacak sandım, tüylerim diken diken oldu. Kızım yan odada feryat ediyordu onun yanına gittim. Onu sakinleştirmeye çalışırken duygulanıyor insan. Eşim ve çocuklarım ile telaş içinde konuttan çıktık. Allah kimseye bu türlü bir şey göstermesin” dedi.

Enes GEYİK- Emirhan YÜZÜGÜLDÜ/ANKARA, –

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu