Ekonomi

Ferrari, Güçlü 2023 Performansının Ardından Piyasa Öncesi Ticarette Yükseliyor

Ferrari NV (RACE) hisseleri, otomobil üreticisinin 2023 yılının tüm mali sonuçlarını açıklamasının ardından Perşembe sabahı piyasa öncesi işlemlerde %6’dan fazla arttı.

Ferrari İcra Konseyi Lideri Benedetto Vigna şunları söyledi: “Olağanüstü finansal performansımıza yansıyan çeşitli başarılarla markamızın itibarını artırdığımız için 2023 bizim için son derece verimli bir yıldı.”

2023 mali yılı, Ferrari için rekorların kırıldığı bir dönem oldu; kâr, şirket tarihinde ilk kez %34 oranında artarak 1 milyar Euro’yu aştı. Yıllık FAVÖK (Faiz, Vergi, Amortisman Öncesi Kâr) marjı da önemli oranda artarak %38,2’ye ulaştı. Yılın net karı 5 milyar 970 milyon Euro olarak açıklanırken, bir önceki yıla göre yüzde 17,2 gibi etkileyici bir büyüme kaydedildi. 2023 yılında teslim edilen toplam araç sayısı %3,3 artışla 13.663 adede ulaştı.

Araç teslimatlarındaki artış, Purosangue modelinin başarılı ilk üretim ve dağıtım aşamasının yanı sıra 296 ve SF90 model ailelerinin teslimatlarındaki artıştan da kaynaklandı. Daha da önemlisi, Roma Spider’ın ilk teslimatları dördüncü çeyrekte başladı ve bu da genel güçlü performansa katkıda bulundu.

Üç aylık bazda, RACE’in dördüncü çeyrekteki hisse başına kazancı, hisse başına iddia edilen faydayı 0,02 euro aşarken, hisse başına düzeltilmiş kazanç 1,62 euro oldu. Ancak çeyrekte elde edilen gelir, 1,52 milyar Euro ile beklenen beklentinin biraz altında kaldı.

Ferrari, ileriye dönük olarak 2024 için olumlu tahminlerde bulunuyor ve net gelirin 6,4 milyar Euro’ya, hisse başına kazancın ise 7,50 Euro’ya ulaşmasını bekliyor.

Vigna ayrıca, “Stratejik iş planımızı hayata geçirme konusunda çok önemli bir yılla karşı karşıyayız” dedi.

RACE hisseleri Perşembe sabahı piyasa açılmadan önceki işlem saatlerinde %6,19 oranında değer kazandı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu