Dünya

Fransız siyasetçi: Michel ve Von der Leyen, Orban’ın Rusya hamlesi karşısında öfkeden boğuluyorlar

Fransız siyasetçi Florian Philippot, sosyal medya platformu Х hesabından yaptığı paylaşımda, Macaristan lideri Orban’ın Ukrayna, Rusya ve Çin ziyaretleri ile Avrupalı yetkililerin bu ziyaretlere verdiği tepkiyi değerlendirdi.

Viktor Orban, AB’yi trollemeye devam ediyor. Barış görüşmeleri için Çin’e gitti. Bunu Ukrayna’ya ve ardından Rusya’ya ziyaretlerinin ardından yaptı. Charles Michel ve Ursula von der Leyen öfkeden boğuluyor çünkü Orban, AB’nin kavgacı histerisinin tam tersi bir diyalog ve barış mesajı getiriyor.

Avrupalı yetkililerin, Macaristan liderinin barış mücadelesine verdiği olumsuz tepkinin çok açıklayıcı olduğunu kaydeden Philippot, Fransa’ya derin devlet için çalışan ‘savaş makinesi’ olarak nitelediği AB’den çıkma çağrısında bulundu.

Orban, ülkesinin 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını 6 aylığına devralmasının ardından 2 Temmuz’da Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 5 Temmuz’da Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve 8 Temmuz’da Pekin’de Çin lideri Şi Cinping’le görüşmüştü.

Orban’ın Rusya’yı ziyareti AB yönetimi ve bazı AB ülkelerinin tepkisini çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu