Yaşam

Geleceğini İnşa Eden Genç Kadınlara Özel Eğitim

Birleşmiş Milletler, Sabancı Vakfı ve belediye kadınlar için el ele verdi

Geleceğini inşa eden genç kadınlara özel eğitim

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Gaziemir Belediyesi’nin de paydaş olduğu Sabancı Vakfı tarafından yürütülen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi kapsamında 18-29 yaş arası kadınlara İş Başvuru Becerileri Eğitimi verildi.

Sabancı Vakfı’nın temellerini atan, eğitim ve istihdamda olmayan (NEET) genç kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını artırmayı amaçlayan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi, Aile ve Toplum Bakanlığı tarafından destekleniyor. Hizmetler ve Birleşmiş Milletler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı. CV Bankası biriminde hizmet veren iş arayanlara ve işçi arayan firmalara destek veren Gaziemir Belediyesi de projenin paydaşları arasında yer alıyor.

Genç kadınların sorunlarını ve ihtiyaçlarını daha görünür kılmayı ve bu sorun ve ihtiyaçları giderecek sistemler oluşturmayı hedefleyen proje kapsamında Gaziemir Belediyesi’nde İş Uygulama Becerileri Eğitimi düzenlendi. Eğitimde Akçansa İnsan Kaynakları yetkilileri 18-29 yaş arası 15 kadına doğru özgeçmiş hazırlama, mülakat becerileri ve mülakat türleri hakkında bilgiler verdi. Eğitimde iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar da anlatıldı. Eğitimin ardından katılımcılarla iş görüşmesi simülasyonu da yapıldı.

Proje kapsamında düzenlenen eğitimin ardından Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi Ülke Müdür Yardımcısı Miodrag Dragisiç, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi İzmir Saha Program Sorumlusu Güvenç Küçüktok katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

“Kadın hayatın merkezinde”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kadınların toplumsal hayatın her alanında söz sahibi olması için özel çalışmalar yürüttüklerini belirterek, CV Bank’ın özellikle bu konuya odaklandığını söyledi.
“Geleceğini Yaratan Genç Kadınlar projesini çok önemsiyorum ve çok değerli buluyorum. Belediye olarak genç kadınlara özel projelerimiz de var. Düzenlediğimiz meslek kursları, Sarnıç Toplum Merkezimizde verdiğimiz hizmetler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde yaptığımız çalışmalarla kadınlara destek oluyoruz. İş arayan vatandaşlarımız ile işçi arayan firmalar arasında köprü görevi gören CV Bank birimimizde başta kadınlar olmak üzere vatandaşlarımıza iş imkanı yaratıyoruz. Yaklaşık yüzde 50’si üniversite mezunu olmasına rağmen, 18-29 yaş arası yaklaşık üç buçuk milyon kadın evde işsiz. Bu korkunç bir rakam. Ömürlerinin 20 yılını eğitimlerine ayırmalarına rağmen evlerinde boş boş oturuyorlar. Çalışma hayatına ve üretim sürecine dahil olabilirler. Ama muhtemelen kimse onların varlığından haberdar değil. Bu noktada yerel yönetimler, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Sabancı Vakfı gibi kurumlar aracılığıyla bu insanlara ulaşabiliyoruz. Bir kadın için iş imkanı yaratmak, ailesi için anlam ifade etmektedir; eşine, çocuklarına, annesine ve babasına dokunmak demektir. Kadın hayatın merkezinde ve toplumun gelişmesinde ve dönüşmesinde kilit rol oynadığına inanıyorum.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu