Haber

Grup şirketlerinden Kiler Tekstil Enerji ve Yatırım A.Ş.

Kiler Dokuma Enerji ve Yatırım A.Ş.’nin haberine göre;

Bitlis’te 200 bin metrekare arazi üzerinde toplam 60.631 metrekare kapalı alana sahip olacak “Open-End ve Ring-İplik üretim tesisi” yatırımının tüm hızıyla devam ettiği, fabrika inşaatının ise tüm hızıyla devam ettiği bildirildi. %95 oranında tamamlanmış olup, makine sevkiyatları devam etmekte olup, makine montaj işlemleri başlamıştır. .

Bitlis’teki “Open-End ve Ring-İplik Üretim Tesisi” tamamlandığında günlük 65,4 ton pamuk girdisi ile ortalama 37,3 ton ring iplik ve 13 ton open-end iplik üretilecek. yıllık cirosu 75 milyon dolar ve 45 milyon dolardır. 50 milyon dolar ihracat geliri hedeflendiği belirtiliyor. İç piyasaya yapılacak satışların ithal ikamesi niteliğindeki ithalatı azaltıcı etki yaratacağı tahmin edilmektedir.

Çevresel Sorumluluk Bilinciyle Temmuz 2024’te faaliyete geçecek tesis, kendi gücünü tamamen yenilenebilir enerjiden karşılayacak. Yatırıma yönelik makine ve ekipmanlar, bu yatırıma özel olarak, son teknoloji ve güç verimliliği dikkate alınarak üretilmektedir. Tesisin otomasyon seviyesinin yüksek olması sayesinde ürünün kalitesi artırılarak ihraç edilecek. Amacın fırsatları artırmak olduğu belirtildi.

Proje, ülkemizin kalkınma hedeflerine üretimi, ihracatı, istihdamı ve büyümeyi destekleyerek ulaşmayı amaçlayan devletimizin makroekonomik hedefleri doğrultusunda geliştirilmiş; Kişi başına gelir dağılımı açısından Türkiye’nin en fakir 3. ili olan Bitlis ilinde 400 kişinin doğrudan çalışabileceği, Bitlis ilinin bölgedeki gelir dağılımına ve ekonomik kalkınmaya olumlu etkisinin yanı sıra ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Çalışanların ortalama %65’inin kadın olacağından kadın istihdamına değerli bir katkı sağlanacak. Böylece bölgesel kalkınmanın desteklenmesi ve istihdamın artırılması başta olmak üzere birçok sürdürülebilir kalkınma hedefine katkı sağlanmasının amaçlandığı vurgulanıyor.

haber-savsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu