Haber

İstiklal Caddesi’nde ‘Teröre Karşı Birlik’ Yürüyüşü

İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı terör saldırısına karşı yürüyüş düzenlendi. 40 farklı ülkenin başkonsolosları, dini cemaat başkanları ve STK temsilcilerinin katıldığı yürüyüşte teröre karşı birlik bildirileri verildi.

Beyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesinde 13 Kasım Pazar günü meydana gelen terör saldırısına reaksiyon olarak ‘İstiklal Bizim’ Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü düzenledi. Galatasaray Meydanı’ndan taarruzun gerçekleştiği noktaya gerçekleştirilen yürüyüşte 40 farklı ülkenin başkonsolosları, dini cemaat başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar teröre karşı yansısını ortaya koydu. Konsolosluklar ve dini cemaat önderleri terörü kınayarak birlik iletisi verdi.  Yürüyüşe katılanlar terör hücumunda hayatını kaybedenler anısına kurulan platforma karanfil bıraktı.

“Birlik ve beraberliği bozamayacağınızı buradan bütün dünyaya haykırıyoruz”

Saldırının gerçekleştiği yerde açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, “Acı günler yaşıyoruz. Acımızı paylaşan bütün dini cemaatlerin başkanlarına teşekkür ediyoruz. Burada baş konsolosluklarımız var, taziyelerini sunmak üzere olay yerinde bulunuyoruz. Birlikte olduğumuzu ve hiç kimsenin bu birlik ve beraberliği bozamayacağını buradan bütün dünyaya haykırıyoruz. Terörün dini, mezhebi, ırkı, cinsiyeti yok. Nereden, kimden gelirse gelsin terörü daima birlikte lanetlemek üzere buradayız. Dileriz bu son olur ve bir daha bu topraklarda ve dünyanın hiçbir yerinde terör aksiyonlarına şahit olmayız’ ifadelerini kullandı.

“İnşallah terör olayları son bulur”

Yıldız’ın akabinde kelam alan Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, “Bu hoş yavrulara bakıyorum güya bizlere neden diye soruyor. Ben söz bulamıyorum. Küçükken merhum babam ve annemle bu caddede gezerken sevinç doluydu. Fakat maalesef bu çok feci olay bizi çok üzdü. Tanrı’ya duam ve temennim bir daha bu türlü bir terörün olmaması. Hiçbir anne hiçbir çocuk yetim kalmasın. Bu çocuklar bizlere cennetten dua edecek. O saf kalpli kızlar, çocuklar Yaradana diyecek; ‘Tanrım artık bu dünyaya barış, birlik ve hoşluk dilerim. İnşallah bu da son olur bütün dünyada, bu terör olayları son bulur” diye konuştu.

Beyoğlu ilçe müftüsü Mehmet İzci ise “Birkaç gün evvel menfur bir olayla hayatlarını yitiren kardeşlerimize Cenab-ı haktan rahmet diliyorum. Şu anda hastanede olan, hastaneden çıkmış kardeşlerimize de şifalar diliyorum. Bundan sonraki hayatlarında da Cenab-ı Hak makus gün göstermesin diliyorum. Liderimizin da söylediği üzere terörün dini yok. Diyanet İşleri Başkanlığımız hem hutbeler de hem de vaazlarında bunu tekraren vurguluyor. Zira Kuran-ı Kerim’de de Cenab-ı Hak‘Bir insanın canına kasteden bütün insanlığın canına kastetmiştir. Bir insanı yaşatmakta bütün insanlığı yaşatmak gibidir’ buyuruyor. O yüzden öbür vatan da yok öbür ülke yok. Ben terörü kınıyorum, lanetliyorum. Bütün halkımızı buradan birlik ve beraberlik olmaya davet ediyorum. Cenab-ı hak birliğimize ve dirliğimize göz dikenlere fırsat vermesin” dedi.

“Dayanışma içindeyiz”

Türkiye Ermeni Patriği Şnork Donikyan de “Bu akın birçok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olmuş, maddi hasar meydana gelmiş ve infial yaratmıştır. Şahsım ve toplumum ismine, bu akından etkilenen herkes ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyor, şehit olan vatandaşların ailelerin baş sıhhati diliyor, onların ruhları ve yaralı olanların bir an evvel uygunlaşması için dua ediyoruz. Herkesin barış, huzur ve inançlı bir hayat sürdürebilmesi için, Allah’tan Türkiye’ye, Ortadoğu’ya ve tüm dünyaya huzur ve barış ihsan etmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu