Haber

İyi Parti Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Burak Akburak: Arama Kurtarma Ekiplerimiz 129 Vatandaşımızı Enkazdan Kurtardı

İYİ Parti Afete Uyum Merkezi Lideri Burak Akburak, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından kurdukları arama kurtarma ekiplerinin 129 kişiyi enkaz altından kurtardığını söyledi. Akburak, “Depremin ikinci gününde Etimesgut askeri üssünden 33 kişiyi bölgeye gönderdik. Kendi imkanlarımızla bulduğumuz uçağı, başdanışmanımızın başkanlığında 230 kişiyi de bölgeye gönderdik. Emekli Tuğgeneral Aydemir Paşa, Bursa İl Başkanlığımızdan 60 kişilik kurtarma ekibinin de bölgeye gittiğini belirterek, “Manisa, Samsunlu arkadaşlarımız kurtarma ekipleriyle birlikte çalıştı. Bu ekipler 129 vatandaşımızı enkazdan kurtardı” dedi.

Burak Akburak, ANKA Haber Ajansı’na Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ÂLÂ Partisi’nin bölgedeki çalışmalarını anlattı. Akburak, DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in depremin hemen ardından bölgedeki partilileri seferber ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“İlk günden itibaren İstanbul’da bir, Ankara’da olmak üzere iki depo kurduk. Ardından Adana ve Kahramanmaraş’ta depo oluşturduk. İstanbul’daki depomuzdan bölgeye ilk gün 11 tır sevk edildi. Biz yaptık. binamızın önü oradaki vatandaşlarımızdan yoğun talep geldi bölgelerden sosyal medya hesaplarımıza ve parti telefonlarımıza yoğun talep olduğunu görünce kriz masası oluşturarak kriz masası telefonu kurduk. 0312 407 00 01 numaralı telefondan vatandaşlarımız direkt olarak bize ulaşmaya başladı.Yine bir çok sosyal medya hesabımız.Bölgede enkaz altında kalan vatandaşlarımız bu hesaplardan bize ulaşmaya başladı.Müdahale etme şansımız oldu. en kısa sürede burada.

Bir tahliye ofisi oluşturduk. Vatandaşlarımızın deprem bölgelerinden Ankara, Antalya ve İstanbul’a ulaşımını kendi imkanlarımızla sağladık. Buradaki vatandaşlarımızın barınmaya ihtiyacı olacağını düşündük. Kendi imkanlarıyla gelen depremzedeler oldu. Onları kendi tedarik ettiğimiz otellerde ve rezidanslarda ağırladık. 7 bin 100 depremzedeyi bu mekanlarda ağırlıyoruz. Burada kalan vatandaşlarımızın beslenme ihtiyaçları var, biz de bunu karşılıyoruz.

“AFAD İLK İKİ GÜN APTALDI”

Bölgenin en aktif sivil toplum kuruluşuyuz. Bunu söylemek istemiyorum ama AFAD ilk iki gün şaşkına döndü. İlk iki gün zayıflığı gördük.

21 AŞ konutu oluşturduk. Hatay Kırıkhan, Adıyaman Gölbaşı, Çelikhan, Maraş merkez ve İskenderun’da 4 tane oluşturduk. Bu nedenle, biz; Biz hemen örgütlenebilen bir siyasi partiyiz.

BU EKİPLER 129 VATANDAŞIMIZI BASKIDAN HAYATTA KALDIRDI”

Depremin ikinci gününde Etimesgut askeri üssünden 33 kişiyi bölgeye gönderdik. Başdanışmanımız emekli Tuğgeneral Aydemir Paşa başkanlığında 230 kişiyi bölgeye gönderdik. Bursa İl Başkanlığımızdan 60 kişilik kurtarma grubu da bölgeye gitti. Manisa, Samsun’dan arkadaşlarımız kurtarma ekipleriyle birlikte çalıştı. Bu ekipler 129 vatandaşımızı enkaz altından kurtardı.

Hatay Kırıkhan ve Maraş’ta çadırkentler kuruyoruz. Adıyaman’da sahra hastanesi açtık. Çok kısa bir süre sonra İskenderun’a bir sahra hastanesi geliyor. Maraş’ta da sahra hastanesi açacağız. Tüm aşevlerinden daha büyük 580 metrekarelik üstü kapalı çadırı Maraşlı vatandaşlarımızın hizmetine açacağız ve ramazan ayında iftar verilmesini sağlayacağız.”

“ANTAKYA ADINDA BİR ŞEHİR DEĞİL”

Akburak, Hatay Antakya’nın en kötü durumdaki yerleşim yeri olduğunu vurgulayarak, “Antakya yok. Binaların yüzde 70’i yıkıldı, yüzde 30’u ağır hasar gördü. Antakya’da sadece vatandaşlarımızı kaybetmedik. tarihimizle aynı anda vedalaştı.Antakya diye bir şehir yok.Üçüncü gün bile AFAD müdahale etti.Ne için?Devlet kurumlarını örgütlü olması gerekirken liyakat üzerine kurmadıkları için. Oraya o işi yapacak kapasitede insan koymadılar. Memleketteki kurumları buraya getireceği belliydi” dedi.

Akburak, “İktidardan arkadaşlarımıza da ‘Çok iyi örgütlüsünüz, bizi destekleyin. Biz böyle bir şey kurmak istiyoruz, yaparsanız daha iyi olur’ söylemlerini de duyuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu