Haber

İzmir’de kadınlar İsrail’i protesto etti

izmir Foça’da kadınlar İsrail’i protesto etti. Kadınlar, uluslararası kamuoyunu “Başta kadın ve çocuklar olmak üzere sivillerin ölümüne neden olan savaşta acil ateşkes ilan edin. Uluslararası bir komisyon aracılığıyla bu zulme son verilmeli ve sorunlara evrensel hukuk normlarıyla çözüm aranmalıdır.”

İzmir’in Foça ilçesinde kadın platformları, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi. Reha Midilli Caddesi Sevgi Yolu’ndan Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’na sessiz yürüyüş düzenleyen kadınlara bazı girişimler, platformlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da destek verdi. Kadınlar, “Kadınlar barış istiyor”, “Çocuklarımız ölmesin”, “Barış artık”, “Savaşa hayır” yazılı pankartlar taşıdı ve yakalarına siyah kurdeleler taktı.

“GAZZE’DE SAVAŞIN VAHŞETİ SOYKIRIMA DÖNÜYOR”

Nihat Firim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yapan Foçalı kadınlar, “Filistinli kadınların ve çocukların dayanışmamıza ihtiyacı var” dedi. Açıklamada, “Gazze’deki savaşın vahşeti soykırıma dönüşüyor. Uzun süre güçlünün hukuku ile yönetilen, bütün bir halkın hakkını hiçe sayan zalimin, işgalcinin ve sömürgecinin şiddetini kınıyoruz. Kendi topraklarında yaşamaya davetimizdir bu, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerine, özellikle de kadınlara ve çocuklara çağrımızdır.” “Sivillerin ölümüne neden olan savaşta derhal ateşkes ilan edilmelidir. Uluslararası bir komite aracılığıyla bu zulme son verilmeli, kozmik hukuk normlarındaki sorunlara çözüm aranmalıdır. Filistin halkının yanındayız. Adil ve kalıcı bir barış için artık ‘ateşkes’ imzalanmalıdır” denildi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu