Haber

Kamu-Sen Genel Başkanı memur ve emeklilere zam talebinde bulundu

Enflasyonun alım gücündeki kayıpları telafi edecek oranda maaşlara yansıtılıp yansıtılmayacağı tartışmaları devam ederken, Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memur ve emekli memurlara “yüzde 58’den az olmamak üzere zam” verilmesini talep etti. yeniden değerleme oranı ve refah payıdır.”

“VERİLEN ZAM ERİTİRİLECEK”

Kahveci, Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon tahmininin yüzde 36 olduğunu ancak memur ve emekliler için planlanan toplam artışın yüzde 26,5’te kaldığını belirterek, “Bu hızla devam ederse yılın ilk yarısı için verilen artışın tamamı olur” dedi. Önümüzdeki ay 2024 enflasyona karşı eritilecek.” söz konusu.

“Böyle bir ücret politikasının daha fazla sürdürülmesi mümkün değil. Kamu çalışanlarımızın alım gücünün artırılması için kamu alacaklarına uygulanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 58’den az olmamak üzere bir artış yapılması gerektiğini vurguluyor ve vurguluyoruz. bir refah payı sağlamak.”

“KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİN PİYASAYA DİRENME GÜCÜ KALMADI”

Hükümete davette bulunan Çeker, açıklamasında şu ifadeleri kullanarak, piyasada kamu çalışanlarının ve emeklilerin karşılaştığı fiyatların da TÜİK verilerine kayıtlı olduğunu belirtti:

“Emekli memurların yaşadığı ekonomik sıkıntıların giderilmesi için Ocak ayı itibarıyla 12 bin 54 TL’ye çıkan ancak emeklilere verilmeyen ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılmasının gerekli olduğunu ısrarla vurguluyoruz. Gelişmeler Açıklanan resmi rakamlar da memur ve emekli maaşlarının sürekli düştüğünü doğruluyor ve bu erimenin mutlaka durdurulması gerekiyor.

TÜİK’in rakamları bile ne kamu çalışanlarımızın ne de emeklilerimizin piyasada yaşanan bu artışlara dayanabilecek güce sahip olmadığını söylüyor. “Yetkilileri bu gerçeğe göre hareket etmeye ve kamu çalışanlarına sosyal yardımlar da dahil olmak üzere artış yapmaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu