Haber

Malatya İtfaiyesi’nden baca temizliği uyarısı

MALATYA (İGFA) – Kış mevsiminde yapılması gereken yangın güvenliği hazırlıkları için ihtarlarda bulunan Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeniyle çıkan yangınların ve karbon monoksit zehirlenmelerinin yaşandığını belirterek baca paklığı ile bu olumsuz olayların önüne geçilebileceğini vurguladı. Kış mevsimi içerisinde bacaların temizlenmemesinden kaynaklı yıl içerisinde 40 ile 60 ortasında hadisenin yaşandığı da belirtildi. Vatandaşların baca paklığı konusunda Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden gerekli bilgilerin alınabileceği de tabir edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İtfaiye Dairesi Lideri Mustafa Katipoğlu, vatandaşların muhakkak eski teknikleri yani yakarak yahut diğer sistemler deneyerek bacalarını temizlememeleri konusunda uyardı.

“Hemşerilerimiz itfaiye daire başkanlığımıza veya 112 çağrı merkezine ulaştıkları takdirde yetki verilmiş olan firmalarla irtibat kurulmaları sağlanacaktır” diyen Katipoğlu, “Şehrimizde yıllık ortalama 40 ile 60 ortasında yangınların büyük sebebi bacalardan kaynaklı çıkmaktadır. Buda bacaların her yıl rutin olarak temizlenmemesi yahut soba kurulurken yanlışsız kurulmadığından ötürü duman tepmesi yahut farklı olaylardan ötürü yangınlara sebep olmakta ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin sonucunda ölümlü olaylar yaşanmakta. Bunların yaşanmaması için mutlaka baca paklığına ve sobaların gerçek kurulumuna ehemmiyet verilmeli. Konutlarımızda elektrikli konut aletleri de kullanmaktayız. Bunlarında yetkili servislerce bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Hemşerilerimizin bu mevzulara dikkat etmeleri ve kıymet vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

Malatya itfaiyesi olarak vatandaşların 7/24 yanlarında olduklarını lisana getiren Katipoğlu, “Kış mevsimlerinde en çok karşılaştığımız yangınlardan biri de çatı yangınları oluyor. Yazın açık alanlarda çıkan yangın sayısı çok fakat kış aylarında daha riskli yangınlarla karşı karşıya kalıyoruz. Kapalı alanlarda yangınlar oluyor. Bilhassa soba ve baca kaynaklı çatılarda büyük yangınlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Çatılarında mutlaka pak tutulması gerekiyor. Çatılarda yanıcı, yakıcı hiçbir materyalin bulunmaması, çatıların depo mantığıyla kullanılmamasını ve ateşli hiçbir şeyin olmamasını vatandaşlarımızdan rica ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu