Haber

Mesleki ve teknik orta öğretim kurumları tarafından üretilen AFAD standartlarında çadırlar deprem bölgesine gönderildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının afet bölgesinde yaşayan vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için AFAD standartlarında çadır üretimine başladığını bildirdi.

Özer, yaptığı açıklamada, mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının Türkiye’nin bu güç dönemlerinde portatif sobadan sobaya, ekmekten çadıra kadar geniş bir yelpazede ürettikleri çalışmalarla ihtiyacı karşılamak için seferber olduğunu kaydetti.

Söz konusu okulların salgın döneminde ihtiyaç duyulan hijyen malzemelerini üreterek vatandaşın yanında yer aldıklarını hatırlatan Özer, “Artık afet döneminde seferber oldular. Afet bölgesinin ihtiyaçlarını üreterek karşılayan okullarımız, Deprem bölgemiz için tulumdan gıda ihtiyacına, battaniyeden sobaya, yataktan hijyen malzemesine kadar millet olarak ‘el ele’ anlayışıyla bir ilke imza atarak vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak için adımlar attık. AFAD standartlarına uygun olarak ürettikleri çadırlarla” dedi. sözünü kullandı.

7 ilde üretilen AFAD standartlarında çadırlar 11 ilde gönderiliyor

İlk sevkiyatın 17 Şubat’ta yapıldığını belirten Bakan Özer, “İstanbul ve Bursa illerinde okullarımızın ürettiği ilk çadırlar deprem bölgesindeki illere gönderildi. Okullarımız tarafından çadır üretimi ve sevkiyatı devam edecek. Milletimizin bu zor gününde bilgisini, gücünü ve emeğini bölgedeki kardeşlerimiz için ortaya koyan eğitim ailemizin her birine ayrı ayrı minnettarız.” açıklama yaptı.

Öte yandan İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Antalya, Eskişehir ve Kayseri’de çadır üretimi için seferber olan mesleki ve teknik orta öğretim kurumları OHAL bölgesi ilan edilen 11 ile ilk kez çadırlarını göndermeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu