Haber

Öğretmen arama kurtarma gönüllüleri eğitimlerini tamamladı

Öğretmen arama kurtarma gönüllüleri eğitimlerini tamamladı

AKSARAY – Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı projeyle Aksaray’da Arama Kurtarma Derneği’ne gönüllü olarak katılan 25 öğretmen, eğitimlerini tamamlayarak akreditasyon sürecine girdi.

Türkiye’yi kasıp kavuran ve yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında kurulan Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi’nin eğitimi 2019 yılında tamamlandı. tamamlandı. Bolu’da ilk resmi olarak hayata geçirilen projenin hazırlıklarını tamamlayan Aksaray ekibi, Türkiye’de akredite olan ikinci ekip olarak eğitimlerini tamamladı. Gönüllü 25 milli eğitim çalışanından oluşan ekip, eğitimlerini Aksaray Acil Durum Yönetim Merkezi ve Aksaray Üniversitesi’ndeki tatbikat alanlarında tamamladı.

MEB AKUB Aksaray Koordinatörü öğretmeni İsmail Demirezen, eğitimlerin tamamlandığını ve akreditasyon çalışmalarının başladığını belirterek, “Bu ekip yaklaşık 4 yıl önce kuruldu. Türkiye genelinde tüm illerde 25 kişiden oluşan ekipler oluşturuldu. Daha da çoğalmaya başladı.” Özellikle Kahramanmaraş depreminden sonra görünür hale geldi. Şu anda istekli öğretmenler var.” 25 kişilik bir grubumuz var. Aksaray AFAD’dan özellikle kentsel arama kurtarma düzeyinde eğitim aldık. Şu anda akreditasyon için AFAD tarafından değerlendirme yapılacak. Bu yüzden arkadaşlar gelecek. Bolu ili Türkiye birincisi oldu. Biz de 81 ilde ikinci takım olacağız. Bu değerlendirmenin ardından başarılı olursak AFAD Başkanlığı’na akredite olacağız. Burada bize şu avantaj sağlanacak; Rastgele bir olay veya felaket durumunda ekip yapısını, eğitimli olduğumuzu ve her an enkaz altında çalışabileceğimizi gösteren bir değerlendirme sistemi akreditasyonu sağlayacağız. biz buradayız. Özellikle burada kamp kurabilmek, yani herhangi bir afet durumunda kendi imkanlarımızla en az 3 gün orada yaşayabilmek için hafif düzeyde bir eğitim aldık. “Aynı zamanda ağır makine kullanmadan enkazda arama kurtarma konusunda kolay şehir içi arama kurtarma eğitimi aldık” dedi.

MEB AKUB Koordinatörü Öğretmen Cengiz Yılmaz, eğitimi şöyle anlattı: “6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremi gibi depremlerde profesyonel ekip sayısının artırılması konusunda Bakanlığımızca alınan karar doğrultusunda en az bir ekip eğitime katıldı. 81 ilde kurulmuştur.Her türlü etkinlikte yer almak ve AFAD’a yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir grubuz.Şu anda deprem sırasında yapılan tüm faaliyetler eğitim amaçlı yapılıyordu.Deprem bölgesinden tatbikat olarak talep geldi. Bunun üzerine ilgilenildi. İlgili deprem bölgesine gittik. Orada kriz masasıyla görüştük ve kamp kurduk. Daha sonra bize verilen binada bize bir bina verildi. “Canlı arama kurtarma faaliyetleri tatbikatı yapıldı” “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu