Teknoloji

QR kodları ve fazlası: YouTube, yeni özellikleri test etmeye başladı

YouTube, yapay zeka tarafından oluşturulan canlı sohbet özetleri ve kanal QR kodları olmak üzere iki yeni özelliği sınırlı sayıda test grubuyla test ettiğini duyurdu. Video paylaşımı platformu, içerik oluşturucuların kanallarını QR kodları aracılığıyla başkalarıyla paylaşmalarını kolaylaştırmak istiyor.

QR kodları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak taranabilir olacak. Kullanıcılar kanal sayfalarındaki üç noktalı menü > Paylaş > QR Kodu seçeneğine dokunarak bir yaratıcının QR koduna ulaşabilecek.

YouTube, özelliği gelecekte daha fazla kullanıcıya genişleteceğini söylüyor. Bu arada Instagram ve Snapchat gibi rakip sosyal medya platformları, kullanıcıların profillerini QR kodları aracılığıyla paylaşmalarına zaten izin veriyor.

Yapay zeka tarafından oluşturulan canlı sohbet özetleri

YouTube’un test ettiği diğer özellik ise gerçek zamanlı olarak canlı sohbetlerin özetlerini oluşturmak için üretken yapay zekayı kullanıyor. Test için seçilen kişiler, katılmadan önce “yeterli sohbet etkinliği” gerçekleşmişse canlı yayın sırasında canlı sohbetin üst kısmında bir banner görecek. Bu özellik, sıklıkla mesaj gönderilen bir canlı sohbette neler yaşandığına dair kullanıcılara genel bir bakış sunmak için tasarlandı. Yapay zeka tarafından oluşturulan canlı sohbet özetleri yalnızca yayınlanan sohbetler kullanılarak oluşturuluyor ve incelenmek üzere tutulan veya engellenen kelimeleri içeren veya engellenen kullanıcılar tarafından gönderilen metinleri kullanmıyorlar. YouTube, özelliğin şu anda yalnızca İngilizce dilini desteklediğini belirtiyor.

Bu yeni özellik, YouTube’un platforma yüklenen videolar için yapay zeka tarafından oluşturulan yorum özetlerini test ettiği önceki deneylerinin üzerine kurulu. Ayrıca şirket, YouTube Shorts için ünlü sanatçıların seslendirdiği ses klipleri oluşturmak amacıyla yapay zekayı kullanmak ve Dream Screen deneyinin bir parçası olarak yeşil ekran arka planları oluşturmak gibi testler de yapıyor…

sapancahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu