Sağlık

Sanko Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı ve Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni

MÜTEVELLİ HEYET ONURSAL LİDERİ ABDULKADİR KONUKOĞLU: “ANA GAYEMİZ ÜLKEMİZE HİZMET EDECEK ÜST DÜZEY SAĞLIK PROFESYONELLERİ YETİŞTİRMEKTİR”

SANKO Üniversitesi 2022- 2023 Akademik Yılı Açılış ve Beyaz Önlük Giyme Merasimi, Abdulkadir Konukoğlu Kültür ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törende, tıp fakültesi birinci sınıfta tahsil gören 96 öğrenciye beyaz önlük, atama ve yükseltmeleri tamamlanan 28 akademisyene de cüppe giydirildi.

Mütevelli Heyet Onursal Lideri Abdulkadir Konukoğlu, merasimde yaptığı konuşmada, ana gayelerinin ülkeye hizmet edecek üst seviye sıhhat profesyonelleri yetiştirmek olduğunu söyledi.

Yeni üniversite binasının imali için gerekli müsaadelerin alındığını ve ruhsatların çıktığını açıklayan Konukoğlu, “Yeni kampüsümüzde fakülte binalarının yanı sıra yurtlar yapacağız. Başvurularımızı yaptık, Üniversitemize bazı yeni fakülteleri de kazandıracağız” dedi.

Öğrencilere meslek hayatına atıldıklarında hastalara anne, baba ve kardeşleri üzere yaklaşmalarını öneren Konukoğlu, “Hastanın yanına gittiğiniz zaman candan davranın. Hastalarınız ve hasta yakınlarınıza empati kurarak yaklaşın. Yeni akademik yılın hayırlı olmasını diliyor, çıktığınız bu yolda başarılar diliyorum” tabirlerini kullandı.

ZEKİ KONUKOĞLU

Mütevelli Heyet Lideri Zeki Konukoğlu da yaptığı konuşmada Gaziantep ve bölgenin de ötesinde ülkemizde sıhhat standartlarının yükselmesine katkı sağlamayı gaye edindiklerine dikkat çekti.

Değişik bölümlerde, toplum faydasına yatırımları ile ülkemize bedel katan değerli kümelerden olan Konukoğlu Ailesinin, ekonomik tabanlı yatırımlarının yanı sıra, sıhhat ve eğitim üzere insanı odağına alan yatırımları ile toplumsal sorumluluk misyonunu da hiçbir vakit ihmal etmediğinin altını çizen Konukoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ailemizin büyüğü, Onursal Liderimiz Abdulkadir Ağabeyimin başkanlığında mütevelli heyetimiz, üniversite idaremiz, akademik ve idari takımlarda vazife alan arkadaşlarımızın gayretleri sonucu başarılarla dolu yılları geride bıraktık; yeni amaçlarla akademik yıl açılışını yapmanın memnunluğunu yaşıyoruz.

SANKO Üniversitesi olarak, alanlarında uzmanlığı bilim dünyasında takdir edilen akademik takımımız, teknolojik altyapımız, simülatörlerin de bulunduğu laboratuvarlarımız ve çağdaş teknolojiyle donatılmış hastanemizle sıhhat eğitiminin üst seviyede sağlanması için uğraş gösteriyoruz.”

Üniversiteye bu yıl kayıt yaptıran 530 öğrenci ile 9 yılda 3 bin 300 öğrencinin SANKO Üniversitesi Ailesinin kesimi olduğunu anımsatan Konukoğlu, üniversitede şu anda 1.623 öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi.

BİLGİYİ İNSANLIĞA ŞİFA SUNMAK İÇİN DEĞERLENDİRECEKSİNİZ

Gençlerin kuvvetli bir eğitim sürecini kabullenerek, üstün sorumluluk gerektiren ve kutsal bir meslek olan sıhhat alanında eğitim görmeyi tercih ettiklerine değinen Konukoğlu, öğrencilere şu tekliflerde bulundu:

“Her birinize farklılık kazandıran ahlaki değerlerinizle harmanlayacağınız bilgiyi, kabiliyetiniz eşliğinde insanlığa şifa sunmak için değerlendireceksiniz.

Sizlerden beklentimiz; insana hizmetle eşdeğer kabul edilen beyaz önlüklerinizi, tertemiz, etik ve ahlaki değerlerle, üstün kabiliyet ve başarılarıyla donatarak, ülkemize ve dünyaya faydalı doktorlar olmanızdır.”

Öğrencilere ve hocalara yeni eğitim yılında muvaffakiyetler dileyen Konukoğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Göz nuru çocuklarını bizlere, hocalarımıza teslim eden ailelere güvenlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Ailelerinin ve ülkemizin yarınları olan genç arkadaşlarımız, sizlere güveniyor, başarılı olacağınıza inanıyor, ailemizin bir parçası olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyoruz.”

PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Kurumsal yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü haline gelen Sani Konukoğlu Vakfı hamiliğinde, Konukoğlu ailesi ve SANKO Holding’in toplumsal sorumluluk anlayışı ile 2013 yılında kurulan SANKO Üniversitesi’nin, 2014-2015 akademik yılında eğitime başladığını anımsatan Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı, şöyle konuştu:

“Bu eğitim seyahatinde; birinci günkü prensiplerimizin ışığında öğrencilerimiz ile ehil akademik ve idari takımımız sayesinde her yıl muvaffakiyet çıtamızı yükselterek emin adımlarla ilerliyoruz. Bugüne kadar 1.261 mezun öğrencimiz, ülkemizin sıhhat ordusu saflarında yerlerini aldı.

Bizlere bu gücü sağlayan ve takviyelerini hiçbir vakit esirgemeyen Mütevelli Heyetimizin Sayın Liderlerine ve Üyelerine, Konukoğlu Ailesi fertlerine, akademik ve idari takımımız ile en kıymetli varlıklarını yarınlara hazırlamamız için bizlere emanet eden sevgili ailelere şükranlarımı sunarım.”

Üniversitenin gençlere yalnızca mesleksel bilgiyi öğretmekle kalmadığını, tıpkı vakitte bu bilgiyi nasıl kullanacaklarını, hangi kaynakları kullanarak bilgilerini günümüze uygun formda üreteceklerini de öğrettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Dağlı, özetle şunları lisana getirdi:

“Tüm bunların yanında üniversite, kültürel ve sosyal değerlerinizi zenginleştirerek siz gençlere işinde özenli ve disiplinli olmayı, bireysel hayatınızdaki zevklerinizi keşfetmeyi ve geliştirmeyi, zihinsel cesareti, eleştirel düşünceye sahip olmayı ve olaylar hakkında yorum yapabilme kabiliyetini de kazandırır.”

“Gerek eğitiminizde gerekse yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız ekip çalışmasına yatkın, sabır, azim ve inanca sahip olmanızın yanında adil davranmanız, eleştiriye açık ve hoşgörüye sahip olmanız gerekir” diyen Prof. Dr. Dağlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Akademik ve idari takımımızla bizler, sizlere bu özellikleri ve yetenekleri kazandırmak için her türlü imkana sahibiz. Halihazırda üniversitemizin çeşitli ünitelerinde 153 öğretim elemanı bu saydığım kabiliyetleri kazanmanız için çalışmaktadır.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde üniversitemiz bünyesinde 23 akademisyenin takım ataması ve 16 hocamızın da akademik yükselmesi gerçekleşti. Bu hocalarımızdan 9’u profesör, 11’i doçent, 19’u tabip öğretim üyesi unvanı ile Üniversitemizde misyon yapmaktadır.”

“Beyaz Önlüklerini giyecek sevgili genç tıbbiyeliler, adım attığınız bu yol, ömür boyu sürecek bir öğrencilik yoludur” diyen Prof. Dr. Dağlı, şunları anlattı:

“Devamlı değişen teknoloji ve araştırmalarla ortaya çıkan aktüel bilgilerle kendinizi sürekli yenilemeniz ve öğrenmeye devam etmeniz gerekecektir.

Bununla birlikte gelişen yapay zeka uygulamaları, robotik mühendislik çalışmaları ve öteki bütün yenilikçi yaklaşımlara karşın tıp hala, insan için insan temeline bağlı ve bağımlıdır.

Sevgi, şefkat, inanç, merhamet üzere insani hisleri merkezinde barındıran tababet sanatı, insan bedenine müdahale müsaadesi verilen, beşerle var olan ve beşerle gelişecek bir bilimdir.”

Prof. Dr. Dağlı, “Değerli öğrencilerim, çıktığınız bu uzun ve meşakkatli yolda bizleri yol arkadaşı ve rehber olarak seçtiğiniz için sizlere ve ailelerinize teşekkür ederim. Yeni eğitim yılımızın, tüm öğrencilerime ve hocalarıma başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

AÇILIŞ DERSİNİ PROF. DR. ÖZDEMİR VERDİ

“Ustasından Öğütler” başlığıyla açılış dersini anlatan Prof. Dr. İbrahim Ayhan Özdemir, kelamlarına “Kurtuluşun efsanesi, bağımsızlığın ve özgürlüğün kalesi, Fırat’ın kolyesi, geçmiş medeniyetlerin simgesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilk oturum izni veren Gazi Şehrin, eğitim ve sağlıkta abidesi olan SANKO Üniversitesi’nin açılış dersinde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek başladı.

“SANKO Üniversitesi yaşadığı sürece uluslararası düzeyde en üst seviyeye ulaştırmak sizi değerli bilim insanları ve genç insanların hayali, inancı ve çalışmasıyla gerçekleşecektir” halinde konuşan Prof. Dr. Özdemir, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Adımınızı attığınız bu süper abidede mesleksel eğitiminizi hizmet ve bilim için alacaksınız. Umuda ve ışığa yürüdüğünüz bu yolda SANKO Üniversitesi’nin size en harikasını vereceğinden emin olabilirsiniz. Size düşen tarihi bir vazife var. Bu kurumda yetiştiğinizi asla unutmadan bu kuruma, bilime, insanlığa, topluma yapacağınız hizmetlerle onur duymanız ve bu kurumu yücelteceğinizdir. İnsanlığa katkı sunup toplumu başarılarınızla aydınlatacağınıza inancımız tam.

SANKO Holding Kurucusu Merhum Sani Konukoğlu’nun prensipleri doğrultusunda hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen, üniversitenin kuruluşunda yapı taşlarını tek tek yerine oturtan çok pahalı kardeşim, Mütevelli Heyet Onursal Lideri Abdulkadir Konukoğlu’na, Mütevelli Heyet Lideri Zeki Konukoğlu’na, siz pahalı bilim beşerlerine sunduğunuz katkıdan ötürü teşekkür ediyor, değerli gençlerimize başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum.”

Açılış dersinin tamamlanmasının akabinde Prof. Dr. İbrahim Ayhan Özdemir’e Mütevelli Heyet Lideri Zeki Konukoğlu ve Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı tarafından armağan ve çiçek takdim edildi.

CÜPPE GİYME TÖRENİ

Konuşmaların akabinde, pandemi nedeniyle merasim iki yıldır düzenlenemediğinden 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Merasiminde atama ve yükseltmeleri tamamlanmış olan Prof. Dr. Zafer Çetin, Prof. Dr. Sevgi Eskiocak, Prof. Dr. Osman Zeki Karakuş, Prof. Dr. Nazan Tuğay, Doç. Dr. Necla Benlier, Doç. Dr. Mehtap Akdoğan, Doç. Dr. Elif Onur, Doç. Dr. Tuba Denkçeken, Doç. Dr. Yücel Yüksel, Doç. Dr. Fatma Elif Yıldırım, Doç. Dr. Pınar Günel, Doç. Dr. Burçin Altınbaş, Dr. Öğr. Üyesi Meltem Güngör, Dr. Öğr. Üyesi Koray Tümüklü, Dr. Öğr. Üyesi Barış Yılbaş, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Tanrıverdi, Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Demiroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Salih Sertaç Durusoy, Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Şahyazıcı Sarı, Dr. Öğr. Üyesi Kenan Demirbakan, Dr. Öğr. Üyesi İpek Koçer, Dr. Öğr. Üyesi Merve Türkmen, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Dönmezler, Dr. Öğr. Üyesi Funda Esin Fakılı, Dr. Öğr. Üyesi Tuba Ustaoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Selver Güler, Dr. Öğr. Üyesi Emine Baş ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Hoş cüppe giydi.

BEYAZ ÖNLÜK MERASİMİ

Akademik yıl açılış programının akabinde, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bu öğretim yılında kayıt yaptıran 96 öğrenciye beyaz önlük giydirildi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, bugüne kadar üç periyot mezun verdiklerini söz ederek şu bilgileri paylaştı:

“Şu an 151 mezunumuz ülkemizin çeşitli yerlerinde sıhhat hizmeti veriyor. Bağımsız bir akademik kuruluş tarafından birinci defa bu yıl yapılan mezun memnuniyeti araştırması sonucunda ülkemizdeki tüm devlet ve vakıf üniversitesi tıp fakülteleri ortasında ikinci sırada yer almanın gururunu yaşıyoruz.

Ayrıca son periyot mezunlarımızdan Fakülte birincimiz Dr. Esra Genç, Eylül ayında yapılan 2022 yılı 2. periyot Tıpta Uzmanlık imtihanında 24.381 aday ortasında Türkiye 239.’su olarak bizlere büyük bir sevinç yaşattı. Kendisini ve tüm mezunlarımızı kutluyoruz.”

“Sevgili Öğrencilerimiz, hekimlik mesleğindeki ustalarınızın elinden giyeceğiniz beyaz önlüklerinizin yalnızca birer hijyen ögesi olmadığını biliyorsunuz” tabirlerini kullanan Prof. Dr. Akkın, öğrencilerine şöyle seslendi:

“Önlükleriniz beyaz renkleri ile saflığı, paklığı, adaleti ve tarafsızlığı temsil ediyor. Bu ideolojiyi lekesiz önlüklerinizle hayatınız boyunca içinizde yaşatacağınıza hocalarınız olarak gönülden inanıyoruz.

Sizlere başarılı bir tahsil ömrü diliyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir sefer daha hürmet ve minnetle andığımız Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere bilimin ışığı ve birebir vakitte hekimlik sanatının ışıltısı yolunuzu sürekli aydınlatsın ve yolunuz açık olsun.”

Tören, hekimliğe adım atan öğrencilere beyaz önlüklerinin “hekim ustaları” tarafından giydirilmesi, pasta kısmı ve birlikte fotoğraf çekimi ile sona erdi.

KATILIMCILAR

Törene; Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Vali Yardımcısı Ümit Erdem Kayacan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Dr. Mehmet Berk, SANKO Holding İdare Heyeti Lideri Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Ümit Memnun Tiryaki, Gaziantep Kent Kurulu Lideri Dr. Samet Bayrak, SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Lider Yardımcısı Ali Konukoğlu, Mütevelli Heyet Üyeleri Dr. İbrahim Konukoğlu, İhsan Akyol, Gürkan Tural, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşen Bayram, Gaziantep- Kilis Tabip Odası İdare Şurası Üyesi Doç. Dr. Beltinge Demircioğlu Kılınç, SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Sermet Kileci, Mesul Müdürü Dr. Suat Özerbaş, SANKO Holding Mali Koordinatörü Tekin Alpay, SANKO Özel Güvenlik İdare Şurası Lideri Mustafa Enis Koç, Sani Konukoğlu Vakfı İcra Komitesi Lider Vekili Naci Boran, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, aileler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu