Ekonomi

Tayland merkez bankası büyüme endişeleri nedeniyle faiz ayarlamalarına açık

Başkan Yardımcısı Alisara Mahasandana’ya göre Tayland Merkez Bankası, ülkenin ekonomik görünümünün değişmesi halinde para politikasını değiştirmeyi düşünebilir. Hükümetin yüksek hane halkı borcu ve Çin’in yavaşlamasının ekonomik etkilerini ele almak için faiz oranlarını düşürme çağrılarının ortasında Tayland Merkez Bankası (BOT), herhangi bir kararın hem acil hem de uzun vadeli ekonomik faktörlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesiyle alınacağını savunuyor.

BOT, aynı zamanda maliye bakanı olarak da görev yapan Başbakan Srettha Thavisin’in faiz oranlarını düşürmesi yönündeki kamuoyu baskısıyla karşı karşıya kaldı. Buna rağmen merkez bankasının para politikası kurulu (MPC), çeşitli paydaşlardan gelen girdilerin önemini vurgularken aynı zamanda kurul içinde farklı bakış açılarının olabileceğini de kabul etti.

Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları sırasında konuşan Alisara, özellikle yapısal zorlukların Tayland’ın uzun vadeli büyüme potansiyelini önemli ölçüde azaltması halinde, PPK’nın büyüme ve enflasyon görünümlerindeki değişikliklere yanıt olarak para politikasını “yeniden ayarlamaya” hazır olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası 10 Nisan’daki son kararında temel faiz oranını %2,50’de tutarak on yılı aşkın bir sürenin en yüksek oranına işaret etti. Bir sonraki politika gözden geçirmesinin 12 Haziran’da yapılması planlanıyor. YİD, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan ülkenin bu yıl %2,6, 2025’te ise %3,0 büyüyeceğini tahmin ediyor ki bu da bir önceki yılki %1,9’luk büyüme oranına göre bir artış anlamına geliyor.

Artan özel tüketim ve turizmdeki canlanma gibi faktörlerin bu büyümeyi desteklemesi beklenirken, ihracattaki toparlanma belirsizliğini koruyor.

Enflasyonun mevcut durumuna da değinen Alisara, tüketici fiyatlarının altı ay üst üste bir önceki yıldaki seviyelerin altına düşmesine rağmen, bu eğilimin zayıf talep veya deflasyon anlamına gelmediğini belirtti. YİD, enerji sübvansiyonları döneminin ardından Mayıs ayında artması beklenen tüketici fiyatlarıyla birlikte manşet enflasyonun yılsonuna kadar hedef aralığı olan %1-3’e döneceğini öngörüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Tayland bahtı, büyük ölçüde ABD dolarının gücü gibi dış faktörlerden etkilenerek dalgalanma yaşamıştır. Bu yıl şu ana kadar baht dolar karşısında %7,6 değer kaybederek Asya’da yenden sonra en kötü performans gösteren ikinci para birimi oldu.

Buna rağmen Alisara, iyileşen ekonomik faaliyetler ve Tayland’ın cari hesap fazlası da dahil olmak üzere bir önceki yıla göre daha fazla destek sunması gereken iç faktörlere işaret etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu