Haber

TBB’den Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının 88. yıl dönümü dolayısıyla duyuru

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Hukuku Komisyonu tarafından Anayasa, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılması ve kararlarda kadınların eşit temsilini sağlayacak adımların atılması gerektiği belirtildi. mekanizmalar yapmak.

TBB’den yapılan açıklamada, 88 yıl önce, 5 Aralık 1934’te, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye’de kadınlara yasal olarak seçme ve seçilme hakkının verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği belirtildi.

Açıklamada, TBMM’deki 580 milletvekilinden 101’inin ve 17 bakandan sadece 1’inin kadın olduğu belirtilirken, TBMM’de kadın temsil oranı yüzde 17,41’de kaldı.

Kadınlara fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarında ve siyasette yeterince temsil edilmemesi, cinsiyet ayrımcılığının hayatın her alanına giderek daha fazla yerleşmesine neden oluyor” denildi. ve gerçek demokrasi uygulanamaz.” ifadesi yer aldı.

Anayasa ve kanunlarda değişiklik talebi

TBB’den yapılan açıklamada, yasal ve anayasal metinlerde kadın erkek eşitliğine vurgu yapıldığı ancak bu eşitliğin fiili anlamda yer almadığı ileri sürülerek, şöyle devam edildi:

“Eğitimde, istihdamda ve siyasi temsilde fiili eşitliğin gerçekleşmesi, fırsat eşitliğinin yaratılması, bireyde ve toplumda toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin yerleşmesi için kararlı adımlar atılmalı, kadının önündeki engeller acilen kaldırılmalıdır. Yineliyoruz. Kanunda gerekli değişikliklerin yapılarak seçilme hakkımızın ve eşit temsil hakkımızın fiilen hayata geçirilmesi yönündeki taleplerimizi diler, hukuk devrimimizin ve Cumhuriyetimizin mimarı olan Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu