Teknoloji

Tesla, Süper Bilgisayarını Fabrikaya Getirmek İçin 500 Milyon Dolar Harcayacak

Her ne kadar kendisini son model elektrikli araçlarıyla tanıyor olsak da. Tesla’nın , yapay zeka alanında yaptığı büyük yatırımlarla her zaman adından söz ettiriyor. Bu alandaki en büyük proje DojoBu, bildiğimiz üstün bir bilgisayardır ve şirketin tamamen otonom araç hedefine büyük katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Bu makine Tesla araçlarından alınan görüntüler aracılığıyla toplanıyor. Süper bilgisayar , geçen yıl tanıtıldığında büyük heyecan yaratmıştı. Zaten standartları yükselten Dojo, Musk’ın söylediklerini dikkate alarak daha da ileri gidecek.

Dojo bilgisayarlarından biri 500 milyon dolarlık yatırımla Buffalo’da kurulacak. (Ama pek de önemli bir anlaşma değildi…)

Sawyer Merritt’in artık silinmiş gibi görünen gönderisine yanıt veren Musk şunları söyledi: 500 milyon dolar Harcamanın gerçekten de Dojo için yapılacağını ancak bu miktarın sanıldığı kadar yüksek olmadığını belirtti. Bunu Nvidia’nın H100 modellerinden 10 bin adete sahip olduğuna işaret ederek söyledi.

Aynı gönderide Musk, Tesla’nın Nvidia donanımı Bu tutarın çok daha fazlasını harcayacağını belirtti. Ayrıca bu noktada yapay zeka alanında rekabetçi kalabilmek için her yıl milyarlarca doların masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

Ancak Nvidia ile her şey bitmiyor. Çünkü paylaşım altında AMD çipleri Alınıp alınmayacağı sorulduğunda Musk olumlu yanıt verdi. Başka bir deyişle, MI300 serisinden sağlam bir sepet Tesla için gerçek yola çıkmaya hazır görünüyor.

Bu yatırımın Tesla açısından gelecekte nasıl geri dönüş yapacağını göreceğiz. Elbette Musk’un yapay zeka yatırımları büyümeye ve ilerlemeye devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu