Yaşam

Tütün kullanımının yol açtığı hastalıklardan dolayı her yıl 100 bin kişi ölüyor.

Türkiye İş Bankası küme şirketlerinden Bayındır Sağlık Kümelenmesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak sigara içenlerde, içmeyenlere göre kanser riskinin 10-30 kat arttığını bildirdi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre, başta sigara olmak üzere tütün ürünlerinin kullanımı her yıl 8 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oluyor.

Tütün kullanımı, başta akciğer kanseri olmak üzere 20’den fazla kanser türünün yanı sıra solunum yolu hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları için de önemli bir risk faktörüdür. Tüm kanserlerin yüzde 30’u, kansere bağlı ölümlerin yüzde 50’si ve akciğer kanserlerinin yüzde 90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır.

Açıklamada görüşleri yer aldı Topuzakciğer kanseri hastalarının yüzde 80-90’ında sigara içme öyküsü bulunduğunu belirtti.

Sigara içenlerde, içmeyenlere göre kanser riskinin 10-30 kat arttığına dikkat çeken Dr. TopuzTürkiye’de yaklaşık 17 milyon kişinin sigara içtiğini ve her yıl 100 bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

TopuzAkciğerlerin sigara dumanından en çok etkilenen organlar olduğunu belirterek aşağıdaki değerlendirmeleri yaptı:

Sigara dumanının içerdiği zararlı kimyasallar akciğer dokusuna zarar vererek solunum sistemi ile ilgili ciddi hastalık riskini artırır. Pasif içicilerde akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 3 kat daha fazladır. Ayrıca KOAH’ın en önemli nedeninin sigara olduğu ve sigaranın astım, akciğer kollapsı, tüberküloz ve interstisyel akciğer hastalığı gelişme riskini artırdığı da unutulmamalıdır.

Akciğer kanseri sinsice ilerleyebilir

Kansere yakalanma riskinin sigaraya başlama yaşı, sigara içme süresi, içilen sigaranın türü ve günlük tüketilen sigara miktarından etkilendiğini vurgulayan Prof. Dr. DüğmesiÖzellikle 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içtikten sonra riskin ciddi oranda arttığını kaydetti.

TopuzTüm risk faktörlerine bakılmaksızın 40 yaş üzerindeki herkesin akciğer kanseri taraması yaptırması gerektiğini hatırlatan Prof. Sigara içmeyenlerin yılda bir kez akciğer röntgeni çektirmesi ve şüpheli lezyonların tespit edilmesi durumunda akciğer tomografisi ile taranması büyük önem taşıyor. Sigara içenlerin ise en önemli tanı yöntemi olan düşük doz akciğer tomografisi çektirmek için yılda bir kez göğüs hastalıkları polikliniğine başvurmaları gerekmektedir.“dedi.

Sigara bağımlılığından kurtulmada uzman desteğinin önemine dikkat çekerek, Topuz, ” Destek almadan tütün kullanımını bırakmaya çalışan kişilerin yalnızca yüzde 4’ü başarılı oluyor. “Hastalık olarak kabul edilen sigaradan kurtulmak için uzman desteğinin gerekli olduğu unutulmamalıdır.”Bir teklifte bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu