Haber

Yasemin Uzunçelebi davasında karar, KADEM’den açıklama

Mağdur Yasemin Uzunçelebi, 5 Ekim 2021’de Avcılar’daki evine gece habersiz giren Mehmet Yıldız tarafından başına kimyasal madde dökülerek ağır yaralandı. Sanık hakkında canavarca hisle öldürmeye teşebbüs veya işkence suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Küçükçekmece 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyaya sunulan raporda, Uzunçelebi’nin uğradığı saldırı nedeniyle yüzünde, boynunda ve kafa derisinde yanıklar nedeniyle organ kaybı yaşadığı, vücut yüzey alanının yaklaşık yüzde yirmisinin yandığı belirtildi. tamamen başka bir kişiye bağımlı hale geldiği ve şu anda yüzde 95 oranında engelli hale geldiği belirtildi.

Bugün yapılan duruşmada sanık, kararın ilk cümlesinde; “Canavarca duygularla öldürmeye teşebbüs veya işkence yaparak öldürmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet, teşebbüs aşamasında kaldığı için ise 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KADEM’den dava süreci ve olayla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplumun vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi bugün görülen davada da şiddet mağduru Yasemin Uzunçelebi’nin yanında olduk.

Mahkemenin sanık Mehmet Yıldız’a verdiği ceza, Yasemin’i eski sağlıklı hayatına döndürmeyecek ama adalete olan inancı teselli edecek ve kamuoyu vicdanını rahatlatacak.

KADEM olarak bu tür üzücü olayların bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz. Hayatın her alanında kadının maddi ve manevi bütünlüğü, maddi ve manevi saygınlığı ve haysiyeti için çaba göstermeye devam edeceğiz. Bu anlamda saldırı nereden gelirse gelsin kadına yönelik şiddete her zaman ve tamamen karşıyız.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu