Haber

Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi… AGE kararları açıklandı

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yüksek Askeri Şura (YAS) üyeleri, miting öncesi Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Kara Kuvvetleri Komutan Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve komutanlığına atanan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı.

YÜKSEK ASKERİ ŞURA (YAS) KARARLARI AÇIKLANDI

TSK’nın yeni komuta kademesi belli oldu.

2. Ordu Komutanlığından Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Metin Gürakgörevlendirilmiş.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu,Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığından Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlugörevlendirilmiş.

266 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos’ta 286’ya çıkacak.

Yüksek Askeri Şura kararı ile 30 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi.

Buna göre;

Kara Kuvvetleri Komutanlığından Orgeneralliğe Korgeneral İrfan ÖZSERT ve Kemal YENİ;
Hava Kuvvetleri Komutanlığından Orgeneralliğe Korgeneral İsmail GÜNEYKAYA;
KKK’dan Korgeneralliğe Tümgeneraller Şiddetli TOPALOĞLU, Sezai ÖZTÜRK ve Mustafa OĞUZ;
Genelkurmay Başkanlığı’ndan Koramiralliğe Tuğamiral İbrahim Özdem KOÇER;
Türk Hava Kuvvetleri’nden Tümgeneraller Erdoğan GÜR ve İsmail ÜNER Korgeneralliğe terfi ettiler.

KKK’dan Tuğgeneraller Burhan AKTAŞ, Mehmet ÖZEREN, Özkan ULUTAŞ, Mehmet Yasin KALIN, Faruk METİN, Mehmet Cafer AKSOYTÜRK, Ertan İNALTEKİN, Subutay ADAŞ, Murat ATAÇ, Hurşit AĞIRCAN, Mücahit ZORLUTUNA, Ahmet İBİŞ, Hakan TUNÇ ve Osman ALP;
Genelkurmay Başkanlığı Komutanlığından Tümamiraller Mehmet Baybars KÜÇÜKATAY, Alper YENİEL, İsmail GÜLDOĞAN, Refik Levent TEZCAN, Ramazan ÖZOĞUL ve Hüseyin TIĞLI;
Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral Kemal TURAN, Hayrettin KOCA ve Ertunç ERTUFANLI tümgeneralliğe terfi etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bir üst rütbeye terfi eden Orgeneral-Amiral ve Albaylar ile görev süreleri 1 yıl uzatılan Orgeneral ve Amiraller ile rütbesi 1 yıl uzatılan generaller listesi Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer aldı. yaş haddinden emekli olmuştur. https://tccb.gov.tryılında yayınlanacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu