Teknoloji

200 Milyon Twitter Kullanıcısının Verileri Çalınmış Olabilir

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk’ın iktidara gelmesinin ardından yaşanan olaylar, Twitter’ın herkes tarafından konuşulmasına neden olmuştu. Dev sosyal medya platformu Musk ile gündeme gelse de son dönemde bazı güvenlik açıkları yaşıyor. Birkaç ay önce bilgisayar korsanlarının 5 milyondan fazla kullanıcının verilerini çaldığı ortaya çıktı.

Şimdi de benzer bir güvenlik ihlalinin yaşandığı bildirildi. Gelen bilgiler endişe yaratarak, etkilenen kullanıcı sayısının bu kez çok daha fazla olduğunu ortaya koydu. BBC’ye göre, siber suç firması Hudson Rock’tan Alon Gal, 200 milyondan fazlaKullanıcı bilgilerinin çalındığını belirtti.

Bilgilerin, kullanıcıların e-posta adreslerini içerdiği söyleniyor.

Çalınan bilgiler 200 milyondan fazlaKendi hesabını oluşturmak için kullanılan Twitter kullanıcısı e-posta Adreslerden oluştuğu söyleniyor. Nitekim bu durum kullanıcılar arasında büyük endişe yaratmaktadır. Ayrıca bilgilerin bir hacker sitesinde ücretsiz olarak dağıtıldığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Gal, hesapların ‘phishing’ formülüyle hedef alındığını da belirtti.

Tabii şu anda olayla ilgili kesin bir bilgi yok. Ayrıca Twitter’dan herhangi bir açıklama gelmediğini ve bu usul ihlallerinin sıklıkla mükerrer, eski veya geçersiz bilgiler içerebileceğini de unutmayalım.

Bleeping Computer, verileri indirdiğini belirterek sızıntıyı doğruladı. Ünlü teknoloji sitesi, e-posta adreslerinin birçok Twitter profiline uyduğunu bildirdi. Ancak bilgilerin tamamının doğrulanmadığını ve sızıntıda görülmeyen çok fazla kullanıcı olduğunu sözlerine ekledi. Ek olarak kopyalamakVerilerin de indirildiği belirtildi.

Ayrıca başka bir araştırmacı, birçok hesapta birden fazla bilgi görüldüğünü, kopyası olmayan e-posta adreslerinin bulunduğunu belirtti. 100 milyon fazla olduğunu da belirtti. Bu da sızıntının boyutunun hala oldukça büyük olduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu