Ekonomi

İngiltere, Fransa ve Almanya’dan, İran’ın nükleer programını genişletme kararına kınama:

İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ortak açıklamasında, E3 ülkelerinin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının da (UAEA) doğruladığı İran’ın nükleer programını daha da genişletmek için attığı son adımları kınadığı kaydedildi.

Açıklamada, İran’ın, Fordo ve Natanz tesislerindeki üretim kapasitesini Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) sınırlarının çok ötesine yükselterek ve zenginleştirilmiş uranyum üretimini hızlandırarak, planının içini boşaltmada önemli adımlar attığı ifade edildi.

Özellikle endişe verici olanın, İran’ın Fordo Nükleer Yakıt Zenginleştirme Tesisi’ndeki yer altı tesisinde “aşırı zenginleştirilmiş uranyum (HEU) üretimini artırma kararı” olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İran’ın adımı, global nükleer silahların yayılmasını tedbire sistemine bir meydan okumadır. Nükleer silahların yayılmasıyla ilgili kıymetli riskler taşıyan bu adımın inandırıcı bir sivil münasebeti yoktur. İran’ın eylemleri, 5 ay önce İran’ın JCPOA ile ilgili tüm şeffaflık tedbirlerini uygulamayı bırakmasından bu yana daha da tasa verici. İran’ın devam eden nükleer tırmanışının en uygun nasıl ele alınacağı konusunda memleketler arası ortaklarla birlikte müracaata devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu