Haber

Bursa Beşyol’da dönüşüm ‘uzlaşı’ ile sürüyor

BURSA (İGFA) – Bir taraftan kentsel dönüşüm projeleriyle mümkün zelzelede yıkılma tehlikesi bulunan riskli yapı stokunu ortadan kaldırırken öteki taraftan kente çağdaş görünüm kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalara sürat verdi.

Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı olan fakat plansız yapılar ve sistemsiz tamirhanelerle manzara kirliliğinin yaşandığı İstanbul Caddesi’nin çağdaş görünüm kazanması emeliyle başlatılan Beşyol Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, bir taraftan inşaatlar yükselirken başka taraftan Beşyol Kavşağı ile etrafını kapsayan 240 bin metrekarelik alanda hem hak sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri hem de yıkımlar sürüyor. İstanbul Caddesi’ni gerçek bir vitrine dönüştürecek projenin 120 bin metrekarelik birinci etabında ‘hak sahipleriyle’ uzlaşma oranı yüzde 89’a ulaştı. Uzlaşma görüşmeleri devam ederken, kontrat imzalamayan yahut görüşmeye katılmayan hak sahiplerinin taşınmazları 6306 sayılı yasa kapsamında açık artırma yordamı ile satışa çıkarılacak.

Bu ortada dönüşüm projesi kapsamında inşaatın devam ettiği 30 dükkan, 118 ofis ve 193 konuttan oluşan projede imalatlar süratle sürüyor. Büyükşehir Belediyesi bu projeden elde edeceği 13 dükkan, 77 ofis ve 103 konutu İstanbul Caddesi 1. Etap Dönüşüm Alanı için rezerv konut ve dükkan olarak kullanacak. Uzlaşma sağlanan hak sahipleri bu projeden konut, ofis yahut dükkan alabilecek.

DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, vakit zaman bölgede dönüşüm sürecini baltalamak yahut kesintiye uğratmak hedefiyle kamuoyuna kasıtlı olarak aldatıcı bilgiler verildiğini hatırlatarak, İstanbul Caddesi’nde dönüşümün askıya alınmasının yahut durmasının kelam konusu olmadığını söyledi. Kentsel dönüşümlerde vatandaşın beklentilerinin yüksek olduğunu kaydeden Lider Aktaş, “Beklentilere en üst seviyede cevap vermek adına, elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor ve taşın altına elimizi sokuyoruz. Dönüşüm çalışmalarını kural ve kaideler çerçevesinde, hukuka uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, İstanbul Caddesi’ndeki dönüşüm de etap etap sürüyor. Bu proje ile hem İstanbul’dan Bursa’ya girişte kentin vitrini tamamen yenilenmiş olacak hem de bölgenin değeri artacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu