Haber

Milli Savunma Bakanlığı’ndan F-16 açıklaması: Takvimin Haziran-Temmuz aylarında yürürlüğe girmesi bekleniyor

Türkiye’nin en önemli uluslararası gündemlerinden biri de F-16’ların ABD’den temini.

Konuyla ilgili süreç devam ederken yönetim, İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM’de onaylanmasının ardından süreci hızlandırdı.

Ardından tüm gözler yetkililerin açıklamalarına çevrildi.

Konuya ilişkin bilgi de Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Açıklamada F16 tedarik ve modernizasyon süreci ile F-35 programına yer verildi.

“Mektuplarının Şubat ayı sonuna kadar bize ulaşması bekleniyor.”

MSB’de şu ifadeler yer aldı:

ABD yönetimi tarafından 26 Ocak 2024 tarihinde 40 adet F-16 Blok-70 alımı ve 79 adet F-16 uçağı ile diğer ekipmanların Viper Modernizasyonuna ilişkin resmi kongre bildirimi yapılmış olup, taleplerimiz doğrultusunda; Kongre onay sürecinin 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlandığını söyledi.

Taslak Teklif ve Kabul Mektuplarının Şubat ayı sonuna kadar tarafımıza ulaşması bekleniyor. Teklif ve Kabul mektuplarının ABD yetkilileriyle birlikte incelenmesi ve projenin sonuçlandırılmasının ardından takvimin Haziran-Temmuz 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

“Hiçbir koşul yok”

Tedarik edilecek uçağın ülkemizde modernizasyon faaliyetleri ve üretim süreçlerinin yürütülmesi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Tedarik edilecek ve modernize edilecek F-16’ların kullanımına ilişkin tezlerin aksine, daha önce de vurguladığımız gibi böyle bir kural yok. F-35 konusunda her iki ülke de tutumlarında bir değişiklik olmadığı yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu