Haber

Antalya Büyükşehir’den engelli dostu hizmetler

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sunduğu hizmetlerle engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Engellilere danışmanlık, manisiz ulaşım aracı, sesli kütüphane, molalar, manisiz plaj, rehabilitasyon merkezi, manisiz servis panosu ile hizmet verilmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Manisiz Hizmet Şubesi, sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında Antalya ve ilçelerinde hizmetlerine devam ediyor. Engellilerin eğitimine destek olmak, bakım, rehabilitasyon ve iş istihdamı sağlamak amacıyla hizmet veren Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nden 611 engelli birey yararlanmaktadır. Özel gereksinimli bireyler, iş uygulama atölyeleri ve eğitim sınıflarında hem rehabilite edilir hem de geliştirilir.

HASTANELERE VE KAMU KURUMLARINA ERİŞİM

Antalya sınırlarında yaşayan, ağır bedensel engeli bulunan ve toplu taşıma araçlarını kullanmakta zorluk çeken engelli bireylere Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım hizmeti verilmektedir. Engelli bireyler kamu kurum ve kuruluşlarındaki randevularına ücretsiz ulaşım araçları ile götürülerek evlerine bırakılmaktadır. 2022 yılında engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için maniasız ulaşım aracı ile 2 bin 647 ulaşım hizmeti verildi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN SES KÜTÜPHANESİ

Muratpaşa İlçesi Yavuz Özcan Parkı’nda Engelli Hizmet Merkezi bünyesinde yer alan Görme Engelliler Ses Kitaplığı’nda görme engelli vatandaşlar yazılı kaynaklara ulaşabiliyor, bilgisayar kullanabiliyor ve Braille alfabesiyle çalışabiliyor. Görme engelli bireylerin okuma ve bilgiye ulaşma güçlükleri ortadan kalkar. 2022 yılında 35 adet sesli kitaplık hizmeti ve 350 sayfa Braille Çıktı sağlanmıştır.

MOLA KONUT NEFES ALIYOR

Kepez Mahallesi Demirgül, Muratpaşa Mahallesi Falez ve Konyaaltı Mahallesi; Pınarbaşı Mola Evleri ile özel şahıs ailelerinin ihtiyaç duydukları özel zamana kavuşması sağlanmaktadır. Mola Evleri’nde kaldıkları süre boyunca akranlarıyla sosyalleşebilen, kaliteli zaman geçirebilen özel gereksinimli bireylere yönelik ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda 2022 yılında 2877 adet Time Break Residence hizmeti sunulmuştur.

ENGELLİ DENİZ KEYFİ

Konyaaltı ve Lara sahillerinde yapılan maniasız plaj düzenlemesi ile Antalya’da yaşayan veya şehir dışından gelen engelli vatandaşlar bir oburun yardımına ihtiyaç duymadan denizde yüzebiliyor. Sahil boyunca uzanan plajlara ahşap platformlar döşenirken, engellilerin kıyıya ulaşımı, Konyaaltı sahilinde denize kurulan iskelede asansör yardımıyla denize girilmesi mümkün oluyor. Manisiz plajdan 2022 yazında yerli ve yabancı engelli bireyler yaklaşık 29.930 kez faydalandı.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu